miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sprzedaż samochodu – o jakich formalnościach należy pamiętać?

0 465

Przymierzasz się do sprzedaży auta? Zastanawiasz się, jak przystąpić tego procesu? O czym musisz pamiętać jako sprzedawca samochodu? Poniżej znajdziesz garść wskazówek, które powinny Ci to ułatwić!

  1. Sprzedaż samochodu – jak do tego podejść?
  2. Umowa sprzedaży auta powinna być zwieńczona umową
  3. Niezbędne formalności przy sprzedaży samochodu
  4. Kiedy trzeba rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu?

Sprzedaż samochodu – jak do tego podejść?

Chcesz pozbyć się dotychczasowego auta? W pierwszej kolejności warto określić, czy interesuje Cię sprzedaż na części czy może jako kompletny i sprawny pojazd. Musisz też mieć świadomość, że o kupnie lub sprzedaży trzeba powiadomić odpowiednie urzędy. Zanim to jednak nastąpi zamieść ogłoszenia w popularnych portalach motoryzacyjnych oraz na grupach tematycznych w mediach społecznościowych jak i na grupach zrzeszających okolicznych mieszkańców. Dzięki temu zwiększysz swoje szansa dotarcia do osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane obejrzeniem Twojego pojazdu. Przy zakupie samochodu będą dla nich ważne takie informacje jak szczegółowe zdjęcia, przebieg, historia dotychczasowych awarii i napraw. Zanim dojdzie do sprzedaży auta niewykluczone, że pożądane będzie też zjawienie się na stacji wraz z potencjalnym kupującym na stacji diagnostycznej celem przeprowadzenia szczegółowej kontroli pojazdu. Jeżeli zaś chcesz przeznaczyć swoje auto w ramach sprzedaży na części, zapoznaj się z informacjami pod adresem: https://specjalistka.net/legalnie-sprzedac-samochod-czesci-poradnik/.

Umowa sprzedaży auta powinna być zwieńczona umową

Proces sprzedaży samochodu nie kończy się na oddaniu kluczyków od auta i pobraniu ustalonej kwoty od kupującego. Warto też sfinalizować tę transakcję umową. Możesz ją sporządzić samodzielnie, albo wykorzystać wzory dostępne w internecie. To, co musi się znaleźć w takim dokumencie to:

– data i miejsce zawieranej umowy,

– precyzyjne dane zarówno sprzedającego jak i kupującego,

– cena pojazdu,

– poświadczenie ze strony kupującego, że zna jak i akceptuje stan techniczny samochodu,

– opis auta (marka, rok produkcji, przebieg, numer nadwozia oraz numer rejestracyjny).

Niezbędne formalności przy sprzedaży samochodu

Gdy już dojdzie do sprzedaży samochodu, następny krok stanowi powiadomienie wydziału komunikacji. Masz na to 30 dni, jednak zwlekanie z tym na ostatnią chwilę absolutnie nie jest wskazane. Dlaczego? Otóż w sytuacji, gdyby kierowca sprzedanego przez Ciebie pojazdu spowodował wypadek lub mandat z fotoradaru, wówczas to Ty musiałbyś za to odpowiadać jako osoba, która wciąż widnieje w dokumentach jako pełnoprawny właściciel. Im szybciej zatem poinformujesz o zbyciu pojazdu, tym lepiej dla Ciebie. Zgłoszenie sprzedaży samochodu jest obowiązkowe. Zastanawiasz się, jak przebiega sprzedaż samochodu obywatelowi Ukrainy? Otóż wystarczy, aby taka osoba posiadała dokument poświadczający legalność pobytu w Polsce.

Kiedy trzeba rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu?

Kto powinien uiścić podatek od sprzedaży samochodu? Obowiązek zapłaty podatku spoczywa w pewnych sytuacjach zarówno na kupującym jak i na sprzedającym. Do obowiązku zapłaty podatku osoby sprzedające są zobligowane wówczas, gdy sprzedaż miała miejsce przed upływem pół roku od końca miesiąca, w którym to auto zostało kupione. Mówi o tym art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Teraz, kiedy wiesz już jak przygotować się do sprzedaży samochodu oraz w jakich okolicznościach trzeba zapłacić podatek od sprzedaży samochodu – przystąp do realizacji wymienionych wskazówek!

– Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź