miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Telewizja i radio internetowe vs. tradycyjne rozwiązania

0 953

Jak wyglądałby nasz świat bez internetu? Społeczeństwo w większej części jeszcze składa się z ludzi w takim wieku, że pamiętają czasy, gdy sieć internetowa nie oplatała wszystkich i wszystkiego. Kontaktowaliśmy się listownie lub telefonicznie, a i z tym nie zawsze było tak łatwo, szczególnie kiedy telefony komórkowe jeszcze nie istniały, a telefon był jeden na kilka domów. Porównując czasy sprzed 2 dekad, widzimy wiele różnic. Dziś skupimy się na tym, jakie zmiany zaszły w korzystaniu z telewizji i radia, oraz przyjrzymy się tego powodom.

Telewizja vs. telewizja internetowa
W dobie internetu niemal każda działalność przeniosła się do wirtualnego świata lub chociaż rozszerzyła swoją działalność o ten aspekt. Dostawcy telewizji nie stanowią tutaj wyjątku. Niemal w każdym kraju na całym świecie w internecie oglądać możemy zarówno najpopularniejsze kanały telewizyjne, jak i te bardziej niszowe. Dzieje się to na niekorzyść klasycznego sposobu ich oglądania, gdyż rokrocznie odnotowywane są spadki oglądalności właśnie na korzyść wersji online. Jakie są przyczyny powstawania tego zjawiska?

Przede wszystkim wygoda, z jaką korzystać możemy z internetowej wersji. Klasyczna telewizja nie ma możliwości wyrównanej walki na tym polu. W tv online obejrzymy niemal wszędzie, na każdym urządzeniu telekomunikacyjnym z dostępem do internetu. Nasze ulubione radiostacje towarzyszyć nam mogą zarówno w domu, jak i w drodze do pracy, czy na wakacjach. Nie potrzebujemy dodatkowej anteny, ani instalacji specjalnych oprogramowań. Przeglądarka internetowa całkowicie zastąpi nam klasyczny odbiornik TV, a dowolność wyboru urządzenia-odtwarzacza sprawia, że zapakujemy go do kieszeni lub do plecaka. Dodatkowym atutem wersji online jest fakt, że większość programów oglądać możemy całkowicie za darmo, bez konieczności zawierania umów z dostawcami usług.

Radio vs. radio online
Nadawanie fal radiowych na skalę ogólnokrajową lub nawet światową również nabrało nowego znaczenia. Niegdyś monopol na to miały tylko największe rozgłośnie. Aby dotrzeć do słuchaczy w Gdańsku, nadając z Krakowa, trzeba było najpierw zapewnić falom odpowiednie przekaźniki (wzmocnienie sygnału) na całej trasie. Inwestycja z całą pewnością do najtańszych nie należy więc ograniczała rozwój małych rozgłośni. Dziś, niemal każdej radiostacji posłuchamy w internecie. Co za tym idzie? To możliwość słuchania swoich ulubionych programów niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Radio internetowe to darmowy dostęp do wszystkich częstotliwości, tylko za pomocą internetu. Dodatkowo skorzystamy z niego nie tylko na klasycznych odbiornikach (jak w przypadku analogowej wersji radia), ale na wszystkich urządzeniach telekomunikacyjnych z dostępem do internetu.

Mat. informacyjno-promocyjny
fot. archiwum | SS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź