miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

To będzie HIT! Elektryczne autobusy Yutong w Muszynie

0 532

Muszyna dołącza do grona samorządów, które stawiają na zielony transport publiczny. Samorząd zainwestował w pięć elektrycznych autobusów Yutong. Umowę na ich dostawę podpisali burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, Jan Golba i prezes zarządu Busnex Poland, Marcin Kucharski.

Czytaj również: onet.pl: Skandal na kolei. W sprawie nowosądecki Newag

Malownicze okolice serca Beskidu Sądeckiego to kolejny z regionów, który zyska zeroemisyjną komunikację publiczną. Utworzy ją piątka elektrobusów marki Yutong: trzy egzemplarze modelu E9 oraz dwa najnowszego modelu E7, który niedawno zaliczył swój debiut nie tylko w Polsce, ale i w Europie  – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Kontrakt obejmuje zarówno dostawę autobusów elektrycznych, jak i infrastruktury do ich ładowania w postaci dwóch ładowarek mobilnych. Trzy elektrobusy to sprawdzony na polskim rynku model E9, natomiast dwa kolejne – tegoroczny debiutant, model E7. Ten pojazd o futurystycznym wyglądzie na jednym ładowaniu osiąga nawet 200 kilometrów, natomiast zasięg większego modelu E9 przekracza 350 kilometrów. Wszystkie autobusy są dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także wyposażone m.in. w automatyczną klimatyzację i system monitoringu.

Zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ładowania jest realizowany przez Muszynę dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 9,2 mln zł, które przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Termin realizacji kontraktu przez Busnex Poland wynosi 10 miesięcy od dnia podpisania umowy, lecz nie później niż do 30 czerwca 2024 r.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 10-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 4 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 175 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas 3-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już ponad 100 autobusów elektrycznych dla 20 samorządów z 8 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji „elektryków”. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Fot.: Łukasz Świętach (Facebook Jana Golby)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź