miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

VAT na żywność i gaz do 0%. Podstawowe koszty życia mocno w dół

4 4 118

Od 1 lutego na pół roku z 23 na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo – zapowiedział we wtorek premier potwierdzając to co mówił w piątek w Interii. – To ok. 60-70 groszy mniej na litrze. Do zera dodatkowo obniżamy VAT na żywność – dodał. Obniżamy VAT na gaz do 0%. VAT na prąd i ciepło do 5%. Premier poinformował również o obniżce VAT na nawozy do 0%.

 

Czytaj również: Cena za paliwo w dół, będzie taniej! Premier: Obniżymy VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc

 

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 ma chronić polskie rodziny i obniża podatki – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – To tarcza, która ma zadziałać nie tylko pozytywnie pod kątem obniżenia oczekiwań inflacyjnych, ale pozostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy – dodał.

Mamy teraz trudne czasy i musimy troszczyć się o siebie – podkreślił premier. – Inflacja jest zjawiskiem, które zostało spowodowane przez czynniki zewnętrzne, ale to my musimy na nie w odpowiedni sposób znaleźć odpowiedź. Ponad 80 proc. wpływu na ceny mają czynniki energetyczne, zewnętrzne, czyli manipulacje gazowe rosyjskie, a także dogmatyczna polityka UE. To staje się oczywiste dla wszystkich – dodał Morawiecki.

 

W ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 wprowadzony zostanie – przez okres 6 miesięcy począwszy od 1 lutego – 0% VAT na żywność, obniżka VAT do 8% na paliwa, zniesiony też zostanie podatek na gaz, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie na kolejne cztery miesiące obniżony zostanie do 5% VAT na prąd i na ciepło. Obniżki mają kosztować od 15 do 20 mld zł.

„W drugiej tarczy antyinflacyjnej już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca wdrażamy kolejne rozwiązania – z 23% na 8% chcemy obniżyć VAT na palio. To będzie fundamentalna zmiana cenowa […] mam nadzieję, że już za trzy, najpóźniej cztery tygodnie” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

„Wpływ, który szacujemy na ceny litra paliwa, ropy, oleju napędowego to około 60 gr, może nawet do 70 gr” – podał.

Premier poinformował, że obniżony zostanie również VAT na żywność.

„Do zera obniżamy VAT na żywność. VAT na żywność obniżony do 0%. […] Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld zł, może nawet do 7 mld zł, jak niektóre szacunki pokazują” – powiedział. Ocenił, że „na każdy produkt powinny spaść ceny od 1 lutego”.

Jednocześnie całkowicie ma zostać zniesiony podatek na gaz, a obniżki mają dotyczyć odbiorców indywidualnych także wówczas, gdy są częścią spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot mieszkaniowych.

„Obniżamy także na kolejne cztery miesiące VAT na prąd do 5% i VAT na ciepło, a więc na ogrzewanie mieszkań, również obniżamy do 5%” – podkreślił Morawiecki.

Jednocześnie w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 zapowiedziano także obniżkę VAT na nawozy do 0%.

„Wszystkie te obniżki razem mogą kosztować polski budżet między 15 a 20 mld zł. To też bardzo istotna zmiana” – podkreślił Morawiecki.

 

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
4 Komentarze
 1. qwerty!@#$%Pis pisze

  to ostateczny strzał w kolano !! juz się dykta nie podniesie a skarb państwa nie wydoli bo już nie wystarcza.. koniec polski , cieszcie się że „taniocha” a za kilka lat będzie zgrzytanie zębami, nawet nas nikt nie najedzie bo bedziemy tyle warci co gó#no

 2. qwerty!@#$%PO pisze

  Się zdziwisz, wolisz jak Cię doją. Mechanizmy zastosowane tymi decyzjami są długoterminowe. Poczekajmy, zobaczymy. Będziemy rozliczać efekty. A 0% VAT to w Polsce nikt nigdy nie widział… Brawo za odważne, antyinflacyjne decyzje 🙂

 3. Qwerty!@#$%pis pisze

  Wiec powodzenia bedziesz sie stówką podcierał bo bedzie tyle warta co rolka papieru !! Brawo elektoracie, a doją mnie teraz też oni nie tusk nie papież

 4. FakDak pisze

  Że też nikt inny na świecie na to nie wpadł !!?? Niemcy , Francja , USA ?? Zerowy VAT lekiem globalnym !! A stary , przygarbiony starzec z demencją głaskając kota dostał takiego olśnienia !!

Zostaw odpowiedź