miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W niedzielę sklepy będą otwarte

0 1 030

W niedzielę, 28 stycznia br. sklepy będą otwarte. Następna handlowa niedziela przypada 24 marca 2024 roku. Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Czytaj również: Prokurator z Muszyny kontra Prezydent z Nowego Sącza [Felieton]

Najbliższa niedziela handlowa przypada 28 stycznia, a kolejne: 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Źródło: PAP
Fot.: pixabay.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź