miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W tych zawodach znajdziesz pracę w 2022 roku w Nowym Sączu

0 1 413
Najnowsze wyniki badania „Barometr zawodów” pokazują wpływ pandemii COVID-19 na nowosądecki rynek pracy. Liczba zawodów deficytowych (w których najłatwiej znaleźć pracę), jest mniejsza niż przed rokiem. Jak prezentuje się wykaz zawodów w Nowym Sączu? Poniżej pełne zestawienie.
 
 

Wyniki są wykorzystywane m.in. przy planowaniu kariery zawodowej (wskazują w jakich zawodach warto się dokształcać, gdyż są najlepsze perspektywy na pracę), przy poszukiwaniu pracy w zawodzie (wskazują jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach – gdzie może być łatwiej o pracę), do analiz rynku pracy (wskazują trendy w zakresie popytu i podaży pracy) – mówi Michał Kądziołka, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Kliknij w grafikę, aby powiększyć

 

Kto znajdzie pracę?
W Nowym Sączu największe zapotrzebowanie jest na zawody medyczno-opiekuńcze (lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, opiekunów osoby starszej i niepełnosprawnej), budowlane (m.in. dekarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych), zawody związane z branżą transportową (kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych), z produkcją (spawaczy, krawców, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy). Duże zapotrzebowanie występuje też w zawodach ekonomiczno-administracyjnych (na pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych) oraz nauczycielskich (zwłaszcza nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu). Na łatwość w uzyskaniu zatrudnienia mogą również liczyć elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści.
 
Komu będzie trudniej znaleźć posadę?
Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć ekonomiści, a także absolwenci niektórych kierunków studiów, m.in. filozofowie, historycy, politolodzy, i kulturoznawcy. Dodatkowo problemy mogą mieć cukiernicy, pedagodzy oraz ekonomiści.
 
Czym jest „Barometr zawodów”?
To jednoroczna prognoza rynku pracy, która pokazuje zapotrzebowanie na zawody. Badanie prowadzone jest lokalnie w całej Polsce, dzięki temu można zobaczyć wyniki dla każdego powiatu, województwa i całościowe dla kraju. Barometr powstaje podczas panelu ekspertów obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw.
 
„Barometr zawodów” powstał na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a jego koordynatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – instytucja województwa małopolskiego.
 
Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź