miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wiesław Janczyk członkiem Rady Polityki Pieniężnej? Mocny awans posła z Sądecczyzny

0 454

Poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, Wiesław Janczyk (pochodzi z Męciny (pow. limanowski)) oraz Elżbieta Ostrowska są sejmowymi kandydatami na członków Rady Polityki Pieniężnej – wynika z druków sejmowych. Jeśli Wiesław Janczyk zostanie wybrany, będzie zmuszony zrzec się poselskiego mandatu. Na jego miejsce do Sejmu wejdzie Elżbieta Joanna Zielińska.

 

Czytaj również: Dwa nowe pociągi SKM wyprodukowane w Nowym Sączu dotarły już do stolicy. Wartość kontraktu 668 mln złotych

 

Jak wynika z informacji opublikowanej na stronie Sejmu, Elżbieta Ostrowska jest profesorem nauk ekonomicznych. Obecnie jest zatrudniona na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Z kolei Wiesław Janczak, jest posłem na Sejm RP VI, VII, VIII i IX kadencji. W tym okresie był członkiem Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, w latach 2015-2016 jej wiceprzewodniczącym, a obecnie – przewodniczącym. Ponadto, był członkiem Podkomisji Stałej do Spraw Instytucji Finansowych, a w VII i IX kadencji jej przewodniczącym. Choć z wykształcenia jest polonistą po Uniwersytecie Jagiellońskim, to z bankowością związany jest od lat. Zanim został parlamentarzystą, pracował w Banku Gospodarki Żywnościowej jako zastępca dyrektora oddziału. Zajmował też stanowisko wiceprezesa zarządu spółki akcyjnej Remag.

W latach 2016-2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, w tym okresie także przewodniczącym Komisji Nadzoru Audytowego.

Obecnym, sejmowym członkom Rady Polityki Pieniężnej kadencja w Radzie kończy się odpowiednio: Grażynie Ancyparowicz – 9 lutego, Erykowi Łonowi – 9 lutego, Jerzemu Żyżyńskiemu – 30 marca.

Rada Polityki Pieniężnej składa się z dziewięciu członków. Na jej czele stoi przewodniczący, którym jest prezes Narodowego Banku Polskiego. Po trzech członków rekomendują: Prezydent RP, Sejm i Senat. Kadencja trwa sześć lat. Członek RPP otrzymuje wynagrodzenie równe wynagrodzeniu wiceprezesa NBP. Obecnie jest to 37 066,75 PLN.

 

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź