miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wkrótce rozstrzygnięcie przetargu PKP Intercity! Newag zainkasuje ponad 3 MILIARDY złotych?

0 1 101

PKP Intercity planuje rozstrzygnięcie w ciągu 2-3 tygodni przetargu na dostawę 35 nowych hybrydowych zespołów trakcyjnych – poinformował PAP prezes kolejowego przewoźnika Janusz Malinowski. – Przygotowujemy się do rozstrzygnięcia postępowania na 35 hybrydowych (spalinowo-elektrycznych – PAP) zespołów trakcyjnych. Myślę, że jest to kwestia dwóch, trzech tygodni – powiedział szef PKP Intercity.

Czytaj również: Newag miał 14,67 mln zł zysku netto, 24,51 mln zł zysku EBITDA w I kw. 2024 r.

Prezes dodał, że poprzednie kierownictwo PKP Intercity nie zabezpieczyło w postępowaniu utrzymania tych pociągów, ale – jak powiedział prezes – ten problem powinien zostać rozwiązany w ciągu kilku tygodni.

Pod koniec marca tego roku PKP Intercity poinformowało, że w przetargu na dostarczenie pociągów hybrydowych zgłosił się jeden wykonawca, którym jest spółka Newag SA.

Oferta opiewa na kwotę 3 mld 364 mln 819,8 tys. zł brutto, co oznacza, że zmieściła się w budżecie przewoźnika, który na realizację projektu planował przeznaczyć 3 mld 367 mln 324,5 tys. zł brutto.

To pierwszy zakup tego typu w historii spółki – do tej pory zespoły trakcyjne przewoźnika zasilane były jedynie energią elektryczną.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, a także umożliwia podróżowanie po Europie.

Do 2030 roku PKP Intercity planuje uruchamiać około dwa razy więcej pociągów, zwiększyć liczbę pasażerów do niemal 90 mln rocznie i zaoferować podróżnym wysoki standard podróży. Aby to osiągnąć, spółka przyjęła strategię „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”, która zakłada inwestycję 27 mld zł w nowoczesny tabor i infrastrukturę.

PKP Intercity przeznaczyło już 11 mld zł na modernizację swojego taboru. Spółka zmodernizowała już ponad 900 wagonów, a od marca do floty przewoźnika dołączy kolejnych 40 wagonów po modernizacji. Kupiono też 81 nowych wagonów. PKP Intercity zmodernizowało ponadto 167 lokomotyw i kupiło 43 nowe. W maju i czerwcu tego roku spółka otrzyma kolejne nowe lokomotywy typu Griffin. Przewoźnik zmodernizował także 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) typu ED74 i kupił 12 nowych EZT-ów typu FLIRT.

Źródło: PAP

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź