miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wyjazd do sąsiadów z trudnościami. Słowacja wprowadza obostrzenia dla podróżujących i zamyka niektóre przejścia

Słowacja: od 9 lipca obowiązek kwarantanny dla niezaszczepionych podróżnych

0 1 101

Rząd Słowacji zdecydował w środę, że od 9 lipca przy wjeździe do kraju będzie obowiązywać kwarantanna obejmująca wszystkie osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko Covid-19. Aktualnie przy przyjazdach z większości krajów UE wystarcza negatywny test na obecność koronawirusa.

 

Czytaj również: Mamy 38 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W Subregionie brak nowych infekcji [Raport 5.07.2021]

 

Osoby niezaszczepione, przed wjazdem na Słowację, muszą wypełnić elektroniczny formularz rejestracyjny. W przypadku obowiązkowej kwarantanny pierwszy test, który ją zakończy, będzie można wykonać po pięciu dniach.

Osoby, które przekraczają granicę Słowacji z uwagi na pracę w sąsiednich krajach, mają czas do 9 sierpnia na zaszczepienie się lub dokończenie tego procesu. Po tym terminie będzie ich obejmować 14-dniowa kwarantanna. Po piątym dniu będzie można wykonać test ją skracający.

Dodatkowo w poniedziałek 5 lipca Słowacja zamknęła wiele przejść granicznych z Polską. To reakcja na szalejący wariant koronawirusa Delta.

Otwarte przejścia słowacko-polskie

Drogowe:
Vyšný Komárnik – Barwinek
Mníšek nad Popradom – Piwniczna
Podspády – Jurgów
Trstená – Chyżne
Oravská Polhora – Korbielów
Skalité – Zwardoń (autostrada)
Skalité – Zwardoń (droga krajowa 12)

Kolejowe:
Palota – Łupków
Plavec – Muszyna
Skalité – Zwardoń

Turystyczne (piesze, rowerowe):
Lesnica – Szczawnica
Cervený Kláštor – Sromowce Niżne
Osturna – Lapszanka
Velká Franková – Kacwin
Sulín – Żegiestów
Malý Lipník – Andrzejówka

Władze nie ukrywają, że decyzje są związane z obawą przed nowymi wariantami koronawirusa. Ponieważ nowe przepisy mają dotyczyć także Słowaków wracających z zagranicy, minister zdrowia Vladimir Lengvarsky powiedział na konferencji prasowej w środę, że przyjmując nowe przepisy, gabinet kierował się chęcią zwiększenia liczby Słowaków, którzy zakończą szczepienia.

Od najbliższego poniedziałku na Słowacji zostaną wprowadzone bardziej szczegółowe kontrole graniczne. Służby mają sprawdzać większość samochodów, wjeżdżających do kraju, co ma być częścią trójstopniowego systemu, zatwierdzonego przez rząd. System będzie się zmieniał w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej.

Zapowiedziane kontrole graniczne zostały określone jako drugi stopień. W pierwszym miałyby być one wyrywkowe, natomiast w trzeciej fazie byłyby ciągłe. System będzie aktualizowany co tydzień. Słowackie władze zastrzegły, że mogą ograniczyć funkcjonowanie niektórych mniejszych przejść granicznych.

źródło: PAP
fot. archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź