miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wysokość odszkodowania za wypadek śmiertelny. Kto ją ustala?

0 905

Kiedy w zdarzeniu drogowym ginie człowiek, a winnym spowodowania wypadku jest osoba trzecia, bliskim zmarłego przysługuje prawo wniesienia roszczeń o odszkodowanie. W świetle polskich przepisów, świadczenie to wypłaca Ubezpieczyciel sprawcy. Niestety, jego uzyskanie nie jest tak proste, jak w teorii. Kto odpowiada za ustalenie wysokości odszkodowania z OC oraz czy zaniżoną kwotę można negocjować?W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania, z jakimi zmagają się rodziny osób, zmarłych w wypadkach komunikacyjnych.

 

Umowa pozasądowa a postępowanie sądowe

 

Nagłe i niespodziewane wypadki samochodowe, w których ginie uczestnik ruchu drogowego, wiążą się z wypłatą odszkodowania z OC sprawcy. Można je uzyskać kilkoma drogami. Najprostszą i najszybszą okazuje się wystąpienie do Ubezpieczyciela sprawcy o wypłatę określonej sumy. Egzekwowana kwota powinna zostać odpowiednio uzasadniona, przy czym nie istnieją uniwersalne tabelki ani konkretne stawki.

W ustalaniu wysokości świadczenia istotne są straty, związane z pogorszeniem sytuacji życiowej rodziny, nie zaś krzywdy psychiczne (te rekompensuje zadośćuczynienie). Należy więc wykazać zakres szkód, dotyczących sytuacji materialnej bliskich zmarłego. Firma, w której sprawca zdarzenia miał wykupioną polisę OC, proponuje rodzinie ofiary wypłatę odszkodowania, które jej zdaniem jest adekwatne do poniesionej straty. Bardzo często bywa, że propozycja odbiega od wnioskowanej kwoty na niekorzyść bliskich zmarłego, słowem – jest znacznie zaniżona, a Ubezpieczyciel odmawia wypłaty większego świadczenia. W takiej sytuacji sprawę można skierować do sądu, gdzie dochodzenie odszkodowania za śmierć osoby bliskiej odbędzie się na innych warunkach.

 

Skierowanie sprawy do sądu – nigdy na własną rękę!

 

Kiedy ugoda pozasądowa z Towarzystwem Ubezpieczeniowym nie jest satysfakcjonująca, wyjściem okazuje się wnioskowanie o wypłatę stosownego odszkodowania w sądzie. Trzeba zaznaczyć, że od złożenia pozwu do uznania lub oddalenia powództwa mija zwykle kilka miesięcy. W tym czasie odbywają się rozprawy, przesłuchiwane są strony procesu oraz świadkowie. Jeśli dochodzenie świadczenia w sądzie odbywa się we wsparciu doświadczonego prawnika, istnieje duże prawdopodobieństwo wygrania postępowania.

Szukając profesjonalisty, który zajmie się negocjacjami z Ubezpieczycielem, a gdy zajdzie taka potrzeba będzie nas reprezentował na sali sądowej, najlepiej zgłosić się do Kancelarii Odszkodowawczej, jaką jest Kompensja. Prawnik, mający doświadczenie w uzyskiwaniu świadczeń dla osób, które straciły bliską osobę w wypadku, godnie zajmie się sprawą i doprowadzi do jej szybkiego zakończenia. Rozstrzyganie sporu przed sądem wymaga od stron determinacji, jednak uzyskanie godnego odszkodowania to rekompensata, o którą warto walczyć.

 

Artykuł Partnera

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź