miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wyzwania w rekrutacji metodą Executive Search

0 557

Rekrutacja bezpośrednia bazująca na Executive Search zapewnia wysoki poziom skuteczności. Konsultant zajmujący się rekrutacją ma jednak do wykonania bardzo odpowiedzialne zadanie, które w rękach niedoświadczonego rekrutera może zakończyć się niepowodzeniem. Jakie trudności są związane z metodą Executive Search?

Czym jest rekrutacja Executive Search?

Sposób pozyskiwania członków kadry zarządzającej to inaczej Executive Search. Jej realizacją zajmują się tylko doświadczeni konsultanci działu HR lub firmy rekrutacyjnej. Tworzenie bazy kandydatów odbywa się na długo przed rozpoczęciem procesu rekrutacji, ponieważ obejmuje w zdecydowanej większości kandydatów pasywnych. Mowa o takich osobach, które w danym momencie są zatrudnione, nie szukają nowego pracodawcy i są zadowolone ze swojego stanowiska.

Dlaczego rekrutacja kadry zarządzającej jest wymagająca?

Kilka powodów zostało wymienionych powyżej. Rekrutacja kadry zarządzającej ma związek z tworzeniem bazy kandydatów złożonych z osób nieszukających w danej chwili nowego pracodawcy. Poszukiwania odpowiednich kandydatów musi więc odbywać się na zupełnie innych standardach niż tradycyjny Direct Search osób na niższych stanowiskach. Poza tym odpowiedzialność za przeprowadzenie rekrutacji jest tym wyższa, im wyższe stanowisko jest do obsadzenia. Konsultant musi odpowiednio wcześniej rozpocząć tworzenie bazy i skupić się na budowaniu relacji z kandydatem, aby zapewnić mu coś więcej, niż otrzymuje do tej pory.

Poszukiwania kandydata a dopasowanie do profilu stanowiskowego

Poza tym Executive Search jest związane z poszukiwaniem osoby o konkretnych umiejętnościach miękkich oraz szeregu kwalifikacji specjalistycznych. Nie wystarczy jednak tylko dopasować wykształcenie i doświadczenie kandydata do wymagań stanowiskowych. Rekrutacja kadry zarządzającej ma związek z idealnym wpasowaniem profilu dyrektora/menedżera/kierownika do działu w firmie. Taka osoba powinna nie tylko mieć odpowiednie kwalifikacje, ale również umieć spojrzeć na dział oczami pracowników, kadry zarządzającej i całej firmy. Bez tego nawet najlepsi kandydaci „na papierze” nie są w stanie idealnie dopasować się do polityki firmy.

Jakie korzyści daje posługiwanie się metodą Executive Search?

Po pierwsze Executive Search jest metodą szybkiego pozyskiwania odpowiednich kandydatów na stanowiska dyrektorskie i te o profilu kierowniczym. Doświadczony rekruter ma stworzoną bazę właściwych kandydatów, zanim w firmie zajdzie potrzeba rekrutacji na dane stanowisko. To ogranicza koszty i zwiększa skuteczność. Po drugie firma zyskuje dostęp do najlepszych kandydatów na rynku. Rekrutacja kadry zarządzającej tą metodą to w wielu przypadkach jedyna opcja na znalezienie kompetentnego i świetnie dopasowanego do profilu firmy kandydata. W przypadku innych dostępnych sposobów rekrutacji nie byłoby to możliwe.

Tworzenie bazy potencjalnych członków kadry dyrektorskiej jest zadaniem zarezerwowanym dla najlepszych konsultantów. Dlatego powierz to zadanie specjalistom, którzy wyszukają dla Twojej firmy najlepszego kandydata.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://hrk.pl/pl/dla-klienta/executive-search

– Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź