miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zaczynamy przygodę ze snowboardem

0 201

Śnieg spadł wreszcie w dużej ilości. Przed sobą masz stok, na którym szusują dziesiątki ludzi. Powietrze jest przyjemnie mroźne i czyste. Na niebie nie ma ani jednej chmurki i śnieg aż iskrzy w promieniach słońca. W rękach trzymasz deskę i czekasz na swoją kolej, żeby wjechać na szczyt i wreszcie wpiąć się w wiązania.

 

Przyjemna wizja, prawda? Już niedługo coś takiego będzie miało miejsce, jeśli zdecydujesz się na zimowy urlop na stoku. Zanim jednak to nastąpi, trzeba mieć z czym tam jechać. Dobór sprzętu snowboardowego, choć na pierwszy rzut oka niezbyt skomplikowany, potrafi przysporzyć trudności, jeśli chcemy, aby rzeczywiście pasował on dokładnie do nas.

 

Najważniejsza jest deska

Pierwszą sprawą jest oczywiście wybranie odpowiedniej deski. Tu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej długość i giętkość. Najprostsza zasada doboru długości deski snowboardowej mówi, że po postawieniu jej w pionie, powinna ona sięgać nam mniej więcej na wysokość brody, czy nosa. Jeśli preferujemy precyzyjną jazdę w snowparku, lepiej żeby deska była nieco krótsza. Jeśli natomiast wolimy szybkie zjazdy po stoku, właściwsza będzie trochę dłuższa. Jeśli zaś chodzi o sztywność deski, czyli tzw. flex, również powinien on być dostosowany do naszych umiejętności, stylu jazdy oraz wagi. I znów, im sztywniejsza deska, tym mniej pozwala ona na różnego rodzaju ewolucje, a także na błędy. Ostatecznie i tak dopiero po nabraniu pewnej wprawy zdecydujemy, jaka deska jest najbardziej odpowiednia do naszych potrzeb. Warto tylko wiedzieć, że jeśli dopiero zaczynamy zabawę w snowboard, powinniśmy wybrać w miarę miękką deską o standardowej długości.

 

Wiązania na miarę potrzeb

Do deski musimy dobrać wiązania, które swoją sztywnością będą odpowiadać desce. Ważną kwestią jest też ustawienie ich na desce. Mogą one być zamontowane z różnym rozstawem, przesunięte ku przodowi lub tyłowi, a także pod różnym kątem. Jeśli nie znamy jeszcze swoich preferencji, warto zdać się na doświadczenie specjalistów w sklepie snowboardowym, a także na opinię pracowników serwisu.

 

Odpowiednie buty to luksus

Elementem, który pełni bardzo istotną rolę w zapewnieniu odpowiednich odczuć podczas zjazdów są buty snowboardowe. To dzięki nim możemy wyczuć, jak nasza deska radzi sobie ze śniegiem i jakie błędy popełniamy w jej prowadzeniu. Buty również powinny mieć odpowiednią sztywność – analogicznie do deski, im twardsze, tym lepiej nadają się do szybkiej jazdy i tym większych umiejętności wymagają od użytkownika. Duży wybór butów można znaleźć na https://www.snowshop.pl/buty-snowboardowe. Kluczową kwestią jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru. Powinniśmy zapomnieć o naszym zwyczajowym rozmiarze buta i po prostu zmierzyć stopę od pięty do czubka najdłuższego palca stopy. To właśnie ten wymiar jest najczęściej podany przez producentów. Oczywiście poszczególne modele różnią się też kształtem i najlepiej będzie jeśli zmierzymy kilka z nich, aby sprawdzić, który najlepiej pasuje do naszej stopy. Większość dostępnych na rynku butów snowboardowych wyposażona jest w bardzo wygodny system BOA. System ten eliminuje konieczność sznurowania. Zamiast tego “sznurówki”, a w zasadzie mocne linki spinające but, ściągane są przez jedno lub dwa pokrętła (oddzielnie dla dolnej i górnej części buta), dzięki czemu możemy łatwo dostosować siłę zasznurowania buta tak, aby nie był on ani za ciasny, ani za luźny.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź