miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Agropromocja – będzie się działo!

0 892

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGROPROMOCJA jest jedną z najważniejszych imprez rolniczych cyklicznie odbywającą się w województwie małopolskim, promującą rolnictwo i dorobek kulturowy wsi.

 

Czytaj również: Wystawa jest potrzeba wszystkim. Świadczy o tym prawie 30-letnia tradycja

 

GAZETA POŚWIĘCONA
AGROPROMOCJI2019 – KLIK

Organizatorem wystawy jest Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Nowym Sączu. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

Dwudniowa wystawa (sobota i niedziela) odbędzie się tradycyjnie w Nawojowej koło Nowego Sącza, na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Powiatowego Zakładu Aktywizacji Zawodowej. W pobliżu znajduj się kilka parkingów dla samochodów osobowych i autokarów.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

Podczas wystawy zaprezentują się wystawcy z kraju i zagranicy (krajów ościennych) działający w sferze szeroko rozumianego agrobiznesu, oferujący swoje produkty i usługi z zakresu m.in. dużych maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, rolnictwa ekologicznego, ekologii i ochrony środowiska, środków ochrony roślin i nawozów, pasz i dodatków, budownictwa wiejskiego i budynków inwentarskich. Cały teren wystawy jest podzielony na branże, na terenie otwartym, na terenie gospodarstwa przy szkole: mechanizacja, budownictwo, ogrodnictwo, zwierzęta, rękodzieło ludowe, w budynku szkoły: przetwórstwo rolno-spożywcze, wystawy małych zwierząt, na placu koło szkoły: instytucje obsługujące rolnictwo (agencje rządowe, instytucje doradcze, banki, branżowe wydawnictwa), promocja regionu (urzędy gmin) oraz żywność. Na terenie całej wystawy znajdować się będą punkty gastronomiczne. Podczas dwóch dni trwania wystawy na estradzie przy szkole zaprezentuje się wiele zespołów tanecznych i folklorystycznych grup muzycznych.

 

 

Podczas AGROPROMOCJI można zobaczyć wystawy dużych maszyn rolniczych i sprzętu ogrodowego, budownictwa czy też zwierząt (owiec, kóz, królików i szynszyli, drobnego inwentarza np. ptaków ozdobnych, zwierząt akwariowych). Osoby zainteresowane turystyką wiejską i regionalną kuchnią mogą zapoznać się z ofertą kwater agroturystycznych i spróbować tradycyjnych specjałów, z pokolenia na pokolenie robionych według tej samej receptury. Wystawie towarzyszą kiermasze ogrodnicze i rękodzieła ludowego, a w sektorze przetwórców rolno-spożywczych można kupić żywność ekologiczną i wyprodukowaną na obszarach wiejskich, np. wędliny, nabiał, świeży chleb, owoce i warzywa, przetwory owocowe, miód, soki, nalewki itp. Rolnicy chcący unowocześnić swoje gospodarstwo, mogą nabyć ciągnik, nasiona czy nawozy, poszukujący nowej wiedzy technologicznej lub chcący skorzystać z doradztwa w zakresie PROW bądź ubezpieczeń upraw, nie mogą pominąć branżowych części wystawy.

 

 

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę o godz. 11. Po nim zostaną rozstrzygnięte branżowe konkursy organizowane na szczeblach wojewódzkich. Natomiast w niedzielę stałym punktem programu Agropromocji jest widowiskowy finał, już 9. z kolei, Mistrzostw Polski w Strzyżeniu Owiec Metodą Tradycyjną, Pokaz Młodego Hodowcy Owiec, Kóz i Drobnego Inwentarza z udziałem dzieci oraz wręczanie nagród dla najlepszych hodowców wystawiających swoje zwierzęta podczas wystawy.

W wystawie udział weźmie ponad 360 wystawców (firmy, instytucje i osoby fizyczne). Największą ich ilość stanowić będą wystawcy zwierząt oraz wystawcy instytucjonalni działający na rzecz wsi i rolnictwa. Kolejna pod względem liczebności grupa wystawców to firmy prezentujące maszyny, urządzenia i środki do produkcji rolniczej, a następna to producenci sektora rolno-spożywczego.

Dotychczas, ogółem w ciągu 29 lat organizowania wystawy w Agropromocji uczestniczyło ponad 1500 wystawców (taka ilość uczestników jest odnotowana w prowadzonej przez organizatorów bazie). Spotkamy więc na Agropromocji stałych bywalców, firmy, które corocznie powracają do Nawojowej, które na stałe wpisały nowosądecką wystawę w swój kalendarz, ale też nowe firmy, które potwierdzają, że rolnictwo wciąż się zmienia i rozwija.

Zachęcamy do uczestnictwa w Agropromocji w Nawojowej!

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź