miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Centrum Językowe SCOLA – tutaj zarazisz się pasją i miłością do języków obcych!

13 1 421

Jej historia zaczyna się w Stalowej Woli, gdzie się urodziła i spędziła dzieciństwo. Chwilowy przystanek w Krakowie zaowocował ukończeniem studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku filologia germańska. Jednak coś sprawiło, że na stałe osiedliła się w Nowym Sączu. Monika Burnagiel jest założycielką Centrum Językowego SCOLA, znajdującego się przy ul. Jagiellońskiej w Nowym Sączu. Pasja, marzenia i upór w dążeniu do celu złożyły się na dzisiejszy sukces. Wielkie zamiłowanie do języków i obcych kultur pozwoliły jej na zaoferowanie Sądeczanom kursów z aż dziewięciu języków obcych.

 

– Już jako dziecko wiedziałam, że kiedyś otworzę własną szkołę językową. Gdy przeprowadziłam się do Nowego Sącza, praktycznie każdy starał się mnie przekonać, że otwarcie kolejnej szkoły językowej w mieście jest kiepskim pomysłem. Zwłaszcza, że nikt mnie tu nie znał i nie było ani jednej osoby, która znałaby mój sposób pracy, nauczania i która wiedziałaby, że w ogóle warto wybrać właśnie moją szkołę. Mimo to zdecydowałam się otworzyć własne centrum językowe. Od samego początku wkładam całe swoje serce w rozwój Szkoły – opowiada w rozmowie z miastoNS.pl Monika Burnagiel.

Pani Monika nie ukrywa, że początki były trudne. Tak się złożyło, że otwarcie szkoły miało miejsce w listopadzie 2010 roku. Wtedy każdy kto mógł i chciał już dawno wybrał właściwy dla siebie kurs językowy w innych szkołach. To jednak nie zniechęciło właścicielki, a jeszcze bardziej motywowało do tego, aby stworzyć miejsce wyjątkowe, wyróżniające się na sądeckim rynku. Pierwsze kursy prowadzone były z języka niemieckiego osobiście przez panią Monikę. Z czasem ofertę zaczęto poszerzać o kolejne języki.

Cała koncepcja szkoły językowej była od początku wymyślona przez panią Monikę. Logo, nazwa, wygląd sal – to wszystko skłębiło się w jednej głowie: – nazwę i logo stworzyłam i wymyśliłam sama. Nazwa pojawiła się przez przypadek – podczas czytania książki w języku niemieckim, której akcja rozgrywała się w średniowieczu. Tam pojawiła się nazwa scola, która oznacza „szkołę na najwyższym poziomie”. Słowo to pochodzi z języka starogreckiego – wspomina Monika Burnagiel.

 

 

I tak zaczęła się przygoda, która trwa do dziś. Pani Monika stopniowo uzupełniała ofertę Centrum o kolejne języki. Skrupulatnie dobiera swoją kadrę. Każdy lektor, oprócz tego, że musi mieć wykształcenie filologiczne, to jeszcze musi mieć odpowiednie kompetencje i doświadczenie dydaktyczne. Tutaj liczy się przede wszystkim jakość. Jakość jeśli chodzi o dobór kadry, jak i sposób doboru grup oraz nauczania. Dzisiaj w SCOLI można się uczyć aż 9. języków takich jak: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, norweski, słowacki oraz jako nowość na sądeckim rynku – język chiński. Co więcej – SCOLA prowadzi również kursy języka polskiego dla obcokrajowców. Oferta kursów skierowana jest zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, a także dla firm z uwzględnieniem kursów specjalistycznych.

– Najważniejsze jest dla nas odpowiadanie na potrzeby naszych klientów i rynku. Kurs języka chińskiego pojawił się po tym, gdy zgłosił się do nas pracodawca, który prowadzi biznes z Chinami. Chciał, aby jego pracownicy chociaż stopniu komunikatywnym posługiwali się tym językiem. Podobnie było z językiem słowackim – opowiada właścicielka SCOLI.

 

 

Metodą nauczania, która jest praktykowana przez lektorów, jest metoda komunikatywna. Polega ona na tym, aby od samego początku przełamywać bariery mówienia, aby kłaść duży nacisk na konwersację. Dzięki temu, że kursanci dopasowywani są zarówno względem wieku, oczekiwań oraz zainteresowań, bariery komunikacyjne są z łatwością pokonywane. Dla lektorów najważniejsze jest to, aby kursanci czuli się swobodnie, dlatego integracja grup jest kolejnym krokiem do jak najefektywniejszej nauki.

Prowadzone są również kursy dla dzieci od 8. roku życia: – Na zajęciach dla dzieci wprowadzamy wiele elementów zabawy. Opieramy się o multimedia, pracę z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz wykorzystujemy elementy plastyczne. Tak na prawdę dzieci nie mogą wiedzieć, że się uczą. Jeżeli przychodzą ze świadomością, że będą się uczyć, to nie będą chciały tego robić. A jeżeli przychodzą, po to aby ciekawie spędzić czas, a przy okazji się nauczyć, to przychodzą bardzo chętnie. I to jest nasz cel, żeby każdy przychodził chętnie na zajęcia, nie z przymusu. Na ścianach naszej szkoły widnieją motywujące hasła w językach obcych. Jedno z nich mówi o tym, że nauka jest tylko wtedy możliwa, gdy nie jest w żaden sposób wymuszona. I tego się trzymamy. Nauka języka musi sprawiać przede wszystkim przyjemność i dawać satysfakcję – mówi Monika Burnagiel.

 

 

Obecnie trwają prace nad rozszerzeniem oferty o program Erasmus, dzięki któremu młodzi ludzie będą mogli wyjeżdżać za darmo do innych krajów i tam uczyć się języków. Taka możliwość skierowana jest do osób od 18. roku życia, ale przede wszystkim do studentów: – Myślę, że warto dać możliwość tutejszym studentom, aby podróżowali, poznawali inne kultury i przede wszystkim mieli do czynienia z językami obcymi. Erasmus to nie tylko podróż do innego kraju, ale także możliwość poznania obcojęzycznych rówieśników, nawiązania ciekawych kontaktów, które mogą rzutować na dalsze plany edukacyjne, zawodowe. Program dostosowany jest tak, aby uczestnicy cały czas kreatywnie spędzali czas. Są różne warsztaty, zadania do wykonania i później spotykamy się i zdajemy relacje, co udało nam się zrobić. A to wszystko oczywiście w języku obcym. Będą to wyjazdy tygodniowe, ale pełne korzyści – zachęca do udziału w programie Monika Burnagiel.

Oprócz kursów stacjonarnych SCOLA prowadzi również kursy on-line. Taka forma prowadzenia zajęć jest również odpowiedzią na potrzeby kursantów. Zdarzało się, że ktoś zaczynał kurs, ale np. musiał wyjechać za granicę i nie mógł kontynuować go na miejscu. Kurs on-line okazał się być świetną alternatywą. Dzięki temu zachowana była ciągłość uczenia się, co przekładało się na efektywność nauki.

Dodatkowo SCOLA stosuje multimedia w swoich kursach, co bardzo odpowiada osobom uczącym się. Kursanci po każdych zajęciach otrzymują notatki na skrzynki mailowe i mogą raz jeszcze na spokojnie powtórzyć materiał dydaktyczny. Od rozpoczynającego się roku szkolnego będzie to standardem dla każdej grupy.

 

 

SCOLA cały czas wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich kursantów. Dzięki współpracy z sądeckimi firmami oraz Gminnymi Ośrodkami Kultury, stworzono możliwość edukowania szerszego grona ludzi. W ramach tej współpracy lektorzy przyjeżdżają do kursantów, a nie odwrotnie. W dodatku można skorzystać z dofinansowania kursu, nawet do 100%. W tej kwestii SCOLA pomaga zarówno w formie prowadzenia takich kursów, jak również chętnie udziela informacji na temat możliwości skorzystania z takich dofinansowań.

Warto podkreślić, że Centrum Językowe SCOLA posiada Znak Jakości MSUES (Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno-Szkoleniowych), co jest formalnym potwierdzeniem tego, że usługi prowadzone są tu na najwyższym poziomie. Znak jakości jest gwarancją wysokiej jakości usług, jakie świadczy wyróżniona instytucja szkoleniowa – potwierdza zgodność oferty z potrzebami i oczekiwaniami Klientów, przygotowanie merytoryczne i metodyczne trenerów, rzetelność przekazywanych treści oraz różnorodność form nauczania. 

 

 

Nowością na Sądecczyźnie z pewnością jest współpraca szkoły językowej z niemieckimi firmami. Firma taka jak PIENING zgłasza zapotrzebowanie zatrudnienia specjalistów z branży elektryki, hydrauliki, klimatyzacji, wentylacji, czy ogrzewnictwa. Kursy są opłacane przez niemieckiego pracodawcę, a ukończenie kursu daje gwarancję zatrudnienia w Niemczech: – Po ukończeniu kursu osoby mają gwarancję zatrudnienia na umowę o pracę na czas nieokreślony u niemieckiego pracodawcy. Rekrutacje odbywają się cyklicznie. Należy wtedy do nas wysłać CV, które przekazujemy pracodawcom. Na tej podstawie weryfikowane jest to, czy dany kandydat spełnia oczekiwania, czy posiada wykształcenie kierunkowe, zawodowe. Doświadczenie zawodowe jest tutaj sprawą drugorzędną, ponieważ firmy chętnie przyuczają pracowników. Liczy się przede wszystkim ukończenie szkoły, gwarantującej uzyskanie zawodu oraz oczywiście przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego. W tych kursach stawiamy na to, aby pracownicy potrafili odnaleźć się w konfrontacji z językiem niemieckim, aby rozumieli komunikaty, czy polecenia w pracy, aby z łatwością samodzielnie porozumiewali się np. na poczcie, w sklepie, u lekarza, czy w urzędzie  wyjaśnia Monika Burnagiel.

SCOLA jako jedyna szkoła w Nowym Sączu jest Akredytowanym Centrum Egzaminacyjnym ETS. Dzięki temu ma uprawnienia do przeprowadzania egzaminów na certyfikaty językowe na miejscu w Nowym Sączu. Jest to dużym udogodnieniem dla mieszkańców Nowego Sącza i okolic, którzy nie muszą jechać specjalnie do większych miast, np. do Krakowa, aby podejść do międzynarodowego egzaminu z języka angielskiego, niemieckiego, czy francuskiego.

Centrum Językowe SCOLA to miejsce, w którym widać pasję i zaangażowanie. To nie standardowe kursy językowe opierające się na podręcznikowej wiedzy, ale przede wszystkim rozwijanie swoich zainteresowań w języku obcym. Do tego współpraca z native speakerami i sukces gwarantowany!

 

 

 

Mat. Prom.

Komentarze Facebook
Zobacz również
13 Komentarze
 1. Karolina pisze

  Znakomita szkoła. Studiuję na WSH w Warszawie, a dodatkowe lekcje w Nowym Sączu w trakcie nauki w szkole średniej to strzał w dziesiątkę!
  Polecam!

 2. Marcin pisze

  Uczyłem się niemieckiego u pani Moniki. Nie lubiłem i nie rozumiałem tego języka. Miałem ledwie trójkę w szkole, gdy zaczynałem naukę. Dzięki zajęciom dodatkowym u pani Moniki na koniec roku miałem bez problemu piątkę w szkole, bo po prostu zrozumiałem i polubiłem język niemiecki.

 3. Marek pisze

  Nigdy nie lubiłem języka niemieckiego i gdy zaczynałem naukę u Pani Moniki miałem ledwie trójkę na świadectwie w szkole. Po roku nauki bez większego wysiłku miałem piątkę. Po lekcjach dodatkowych u Pani Moniki po prostu zrozumiałem język niemiecki. I rzeczywiście go nawet polubiłem ?

 4. Kamil pisze

  Bardzo fajna szkoła i fajne oraz życzliwe podejście do klienta.
  A zajęcia z panią Moniką są rzeczywiście warte polecenia! Zaczynałem naukę od podstaw, uczestniczylem w intensywnym kursie dla osób wyjezdzających za granicę. Po jego ukończeniu bez problemu dogadalem się bedac na miejscu i poradzilem sobie w pracy.
  Polecam kazdemu kto chce sie skutecznie nauczyc 🙂

 5. Kamil pisze

  Bardzo fajna szkoła i fajne oraz życzliwe podejście do klienta.
  A zajęcia z panią Moniką są rzeczywiście warte polecenia! Uczestniczylem w intensywnym kursie dla osób wyjezdzających za granicę. Po jego ukończeniu bez problemu dogadalem się bedac na miejscu i poradzilem sobie w pracy.
  Polecam kazdemu kto chce sie skutecznie nauczyc 🙂

 6. Magda pisze

  Bardzo fajna szkoła, uczestniczyłam w dwóch kursach językowych i myślę o kolejnym.
  Nowa lokalizacja tez jest super.
  Polecam

 7. Edyta pisze

  Super szkoła, polecam.
  Nowa lokalizacja, kadra, atmosfera wszystko składa się na całość oceny która zasługuje na piątkę z plusem.

 8. Beata pisze

  Polecam !!!! zarówno poziom nauczania, warunki lokalowe, atmosfera na lekcjach, organizacja zajęć- super !!!
  Chce się tu wracać 🙂

 9. zxcvb pisze

  zmieńcie boty albo babke z recepcji bo o widzo same najlepsze opinie bez błędu ortograficznego itd.
  nieliczne co wyszło w tej szkole -bez wnikania kto pisze posty- to merole właściciela

  1. toja pisze

   Bo chyba w duzej mierze artykul jest własnie o włascicielce 🙂

 10. Ludomir pisze

  Za marketing dałbym trójkę. Widać, że ktoś się bardzo stara, ale bardzo mało wiarygodnie to wygląda…

 11. Sabina pisze

  fajne podejscie do klienta. Dobra kadra i dobry poziom nauczania. Tutaj patrzy sie na oczekiwania i potrzeby kursanta i to sie czuje

 12. wojciech pisze

  Przez lata uczylem sie w innej szkole i moje dzieci rownież. Od roku uczymy sie w tej szkole i ta zmiana byla bardzo dobrą decyzją.
  Lekcje sa ciekawe i profesjonalne a co najwazniejsze efekty naprawde widac.
  Bardzo fajna kadra lektorska i dobre podejscie do klienta. To sie ceni

Zostaw odpowiedź