miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Czy warto aktualnie inwestować w złoto? [Analiza]

1 519

 

W ostatnich tygodniach bardzo wzrosło zainteresowanie inwestowaniem w złoto. Jest na tyle duże, że mennice mają puste magazyny i na otrzymanie zamówionego kruszcu trzeba czekać zwykle 45-50 dni. Nic dziwnego, bo sytuacje kryzysowe czy konflikty zbrojne zazwyczaj pozytywnie wpływają na cenę i popularność złota.

 

Czytaj również: Ekipa z Nowego Sącza organizuje ogólnopolską galę!
HFO: Aim High tylko w TVP Sport – KLIK

 

Jakie są zatem najważniejsze powody, by teraz INWESTOWAĆ lub NIE INWESTOWAĆ w złoto.

Za:

  • inflacja – aktualne działania banków centralnych mogą spowodować wzrost inflacji, a w takim środowisku złoto ma większy potencjał to wzrostu ceny;
  • kryzys – złoto jest uważane, za tzw. safe haven (bezpieczna przystań). Niepokoje na rynkach akcyjnych to czas, kiedy złoto odzyskuje blask;
  • trend wzrostowy – od nieco ponad roku możemy obserwować trend wzrostowy na cenie złota.

A jak wiadomo, zazwyczaj nie opłaca się grać przeciw trendowi.

 

Przeciw:

  • wzrost cen – cena złota w PLN wzrosła przez rok o 46% (szczyty ceny uncji złota w PLN), a w dolarze o 36%; wydaje się, że możliwości dalszych wzrostów mogą być ograniczone.

Obecnie równie ważną decyzją czy kupić złoto, jest odpowiedzenie sobie na pytanie: w jakiej formie zainwestować w złoto? Rodzajów inwestycji, by móc zarabiać na wzroście cen złota mamy dużo. Najważniejsze formy inwestowania w ZŁOTO FIZYCZNE to: biżuteria, sztabki i monety. Wymieniając NIEMATERIALNE formy inwestycji opartych o złoto należy wymienić przede wszystkim: certyfikaty, fundusze inwestycyjne, ETF-y, kontrakty terminowe na złoto, akcje spółek wydobywczych i przetwórczych.

Wszystkie te metody różnią się między sobą, co może znacząco wpływać na wynik naszej inwestycji.

Opr. Rafał Kmak
źródło: Fair Invest – Uczciwe Inwestowanie
fot. pixabay.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. karol pisze

    inwestowanie w złoto jest bardzo oplacalne, sam ostatnio 30 proc oszczędności zainwestowałem w systemie xtb, fajna i pewna sprawa przynajmniej.

Zostaw odpowiedź