miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Dwa nowe pociągi Newagu w grudniu wyjadą na tory! Ponad 43 mln zł w kasie nowosądeckiej firmy

0 379

Dwa nowe pociągi typu “Impuls” nowosądeckiej firmy Newag zostały dostarczone dla woj. lubuskiego. Samorząd regionu kupił je za ponad 43 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 – poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.

Czytaj również: Za kilka dni zatwierdzą dokumentację obwodnicy Chełmca! Roboty budowlane przewidziane są w latach 2022 – 2023

 

Od kilku lat województwo lubuskie konsekwentnie poprawia jakość regionalnego transportu kolejowego właśnie m.in. poprzez zakupy nowych pojazdów. Musimy i chcemy być bardziej eko. Zależy nam tym, żeby mieszkańcy przesiadali się z własnego transportu do pociągu, ale nie byle jakiego – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Producentem pociągów jest nowosądecki NEWAG, który na wykonanie zamówienia miał dwa lata od podpisania umowy i z zadania się wywiązał.

Dwa trójczłonowe zespoły trakcyjne z napędem spalinowym z rodziny “Impuls 2” są jednymi z najnowocześniejszych tego typu pojazdów szybowych w Polsce. Na pokład zabierają 330 pasażerów, w tym 160 na miejscach siedzących.

Pojazdy wyposażone są w system informacji pasażerskiej, bezprzewodowy dostęp do internetu, gniazda do ładowania urządzeń elektronicznych. Wyposażono je w monitoring oraz tzw. interkom, umożliwiający nawiązanie połączenia głosowego z maszynistą. Składy są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, mają miejsca na rowery, wózki dziecięce i inwalidzkie.

W bieżącym roku na dofinansowanie połączeń kolejowych zapisano w budżecie województwa lubuskiego kwotę ponad 55,5 mln zł, a na 2021 rok blisko 73,2 mln zł, uwzględniając m.in. dalszy rozwój oferty przewozowej dla mieszkańców regionu – dodała Polak.

źródło: PAP
fot. Newag

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź