miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Hybrydowe maszyny za prawie 50 mln złotych z nowosądeckiego Newagu rozpoczęły kursy

0 514

Dwa pociągi hybrydowe rozpoczynają kursy na trasach kolejowych w Zachodniopomorskiem – pierwszy z nich wyruszył w czwartek ze Szczecina do Kołobrzegu. Jak wskazuje samorząd województwa, pojazdy są nowością na polskich torach. Bimodalne zespoły trakcyjne 36 WEh wyprodukował nowosądecki Newag. Pojazdy kosztowały 49,2 mln zł brutto.

 

Czytaj również: Milion złotych dla Łabowej! Mocne wsparcie dla infrastruktury turystycznej

 

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, bimodalne zespoły trakcyjne 36 WEh wyposażone są w silniki trakcyjne, które mogą być zasilane z sieci elektrycznej za pomocą odbieraka prądu, jak również za pomocą jednostki napędowej Newag-Pack, którą tworzy silnik spalinowy (spełniający normę emisji spalin “Stage 3B”) i generator prądu. “W łatwy sposób można zmienić sposób zasilania silników elektrycznych i kontynuować jazdę” – wskazano.

Pojazdy mają charakterystyczną kolorystykę – jeden z nich, który w czwartek wyruszył w pierwszą trasę do Kołobrzegu, został przyozdobiony kolorem i motywami bursztynu. Drugi nawiązuje kolorystyką do Pomorza Zachodniego jako “zielonego regionu”, produkowanej tu zielonej energii, a także przyrody. Oba mają na bokach napis “Hybryda”.

W blisko 60-metrowych pojazdach znalazły się 142 stałe miejsca siedzące i osiem uchylnych, 160 miejsc stojących, a także 10 miejsc do przewozu rowerów i dwóch wózków dla pasażerów z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Klimatyzowana, bezprzedziałowa przestrzeń wyposażona jest w bezprzewodowy internet, sieć intercom umożliwiającą łączność z maszynistą, sygnalizację przeciwpożarową i monitoring.

Każdy pojazd wyposażony został także m.in. w defibrylator, stopnie wysuwne i rampy ładunkowe dla wózków, elektroniczny system informacji pasażerskiej, głośniki oraz system liczenia pasażerów. Jak zaznaczono, pojazdy posiadają też urządzenia i systemy zabezpieczenia ruchu, które kontrolują pracę maszynisty: w razie jego zaśnięcia czy zasłabnięcia w bezpieczny sposób zatrzymają pojazd. Ich prędkość maksymalna to 160 km/h.

źródło: PAP
fot. NEWAG

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź