miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jak leczyć trądzik – poznaj sposoby, które działają

0 1 060

Każdy z nas zapewne miał w swoim życiu styczność z trądzikiem i doskonale wie, jak bardzo uciążliwy bywa on, szczególnie kiedy zależy nam na tym, aby nasza skóra wyglądała nieskazitelnie. Bywa on kłopotliwy nie tylko w okresie dojrzewania, ale również gdy ten czas mamy już dawno za sobą. Istnieje mnóstwo metod rekomendowanych do leczenie trądziku, zaczynając od tych domowych i naturalnych, kończąc na farmakologicznych, ale naturalne bywają zawodne, a jeśli chodzi o zaawansowany trądzik to każda chwila jest cenna. Czy tak naprawdę są niezawodne metody w walce z trądzikiem i jakie taktyki obrać aby pozbyć się tych kłopotliwych dolegliwości? Poznaj skuteczne sposoby na trądzik, które działają i mogą okazać się pomocne przy próbie wykluczenia z życia nieprzyjemnego problemu.

Kobieta zmagająca się z trądzikiem

Rodzaje trądziku:
Aby wygrać walkę z przeciwnikiem, najpierw trzeba dobrze poznać zasady jego działania na skórze i określić z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia, a wówczas możliwe jest odpowiednie dobranie metod i sposobów jak leczyć trądzik. Należy więc najpierw zapoznać się z rodzajami trądziku, a następnie skorzystać z dostępnych środków, wspomagających złagodzenie jego objawów. Niezależnie od rodzaju trądziku, leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, ponieważ zaniedbania w jego odpowiednim rozpoznaniu i leczeniu, mogą nas kosztować późniejsze blizny, przebarwienia, których usunięcie nie będzie ani łatwe, ani tanie, ani przyjemne.

• Pospolity
Przyczyną trądziku pospolitego są zaburzenie pracy gruczołów łojowych, której przyczyną może być wiele różnych czynników, mogą to być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne bodźce, mogą to być np. zaburzenia hormonalne, stres, następstwa zażywania niektórych leków, problemy genetyczne związane z łojotokiem. Zmiany trądzikowe, które pojawiają się już na początku to zdecydowany nadmiar produkcji korneocytów, które zbierają się w głębszej części takiego kanalika, wówczas zrogowaciały naskórek nie złuszcza się, ale gromadzi się w miejscu ujścia mieszków włosowo-łojowych powodując zatykanie ich. Jest to pierwszy objaw trądziku, który pojawia się we wczesnym jego stadium. Problemy, jakie występują w wyniku zaburzeń pracy rogowacenia naskórka wpływają na stanowcze osłabienia ścianek, w wyniku czego stają się one przepuszczalne dla bakterii, powodujących pryszcze i zaskórniaki. Zmiany skórne spowodowane trądzikiem, mogą występować na różnych częściach ciała, np. twarzy, szyi, dekoltu i plecach. Krostki w kolorze czerwonym zwiastują poważne zmiany, ale te czerwone z widoczną ropą są najbardziej zaawansowaną postacią.
• Hormonalny
Niewłaściwe funkcjonowanie hormonalnej gospodarki może objawiać się zmianami na skórze występujących w postaci trądziku. Trądzik hormonalny najczęściej zaczyna się pojawiać u osób po 25 roku życia. Jest on również bardzo często nazywany trądzikiem dorosłych. Objawami trądziku mogą być pojawiające się nagle i niespodziewanie na twarzy pryszcze, krostki i tego typu zmiany skórne, najczęściej pojawiające się jako symptom zbliżającej się miesiączki, pojawiają się także w określonych tygodniach menopauzy lub w czasie ciąży. Problem trądziku hormonalnego dotyczy znacznie częściej kobiet (szczególnie tych dotkniętych zespołem policystycznych jajników) niż mężczyzn, chociaż u mężczyzn również występuje. Jak już wspomnieliśmy, przyczyny występowania trądziku mogą mieć podłoże genetyczne, to styl życia, stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta również mają spore znaczenie. Miejsce, gdzie występuje trądzik jest zależne od hormonu, jaki dominuje. Najczęściej spotykanym rodzajem, jest trądzik androgenny, który objawia się krostkami i grudkami na szyi, brodzie, plecach i czole.
• Młodzieńczy
W okresie dojrzewania nastolatki są bardzo narażona na występowanie trądziku. Jak wiadomo w tym okresie młodym osobom nieustannie zależy na tym, aby ich skóra była nieskazitelna, ale niestety większość nastolatków boryka się z problemami trądzikowymi. Trądzik młodzieńczy pojawia się od 11-18 roku życia, a jego miejsce występowania może objąć twarz, dekolt, szyję, ramiona i plecy. Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia pomoże zapobiec powstawaniu późniejszych blizn. Odpowiedzialna za trądzik u młodzieży jest hormonalna burza, jaka rozgrywa się w młodym organizmie, gdzie podnosi się poziom androgenów, które odpowiedzialne są za wytwarzanie łoju i tym samym występowanie trądziku. Może tutaj mieć znaczenie także występowanie bakterii w okolicach mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Trądzik występuje także wtedy, gdy ma pojawić się miesiączka. Na pojawienie się trądziku może wpływać również alergia na niektóre pokarmy, niedbałe oczyszczanie twarzy, długotrwały stres, zbyt mały poziom cynku i tłuszczów roślinnych, opalanie się, zła dieta, polegająca na spożywaniu cukrów i fast foodów.
Aby odpowiednio zdiagnozować trądzik i dobrać adekwatną metodę leczenie, należy zacząć od wizyty u dermatologa lub endokrynologa, gdzie nastąpi badanie występowania określonych hormonów w organizmie. Przyczyny nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej mogą być spowodowane alergią i nadwrażliwością wobec niektórych produktów.
• Kosmetyczny
Jest to rodzaj trądziku, powstający w wyniku nadmiernego używania kosmetyków do twarzy lub poprzez ich nieodpowiednie dobranie. Trądzik kosmetyczny występuje coraz częściej, szczególnie u kobiet pomiędzy 20 a 50 rokiem życia i może on objawiać się w formie występowania prosaków, krostek, grudek i zaskórników. Do sytuacji stanu zapalnego dochodzi wówczas, gdy następuje zatkanie kanaliku ujścia gruczołów łojowych i w ten sposób zostaje naruszony ich właściwy rytm. Zmiany skórne powstają najczęściej w okolicach, gdzie nanoszone zostały kosmetyki, są to policzki, czoło, broda, szyja. Przyczyną tego są komedogenne (czyli zatykające pory) własności kosmetyków, a także użyte w nich barwniki. Mogą to być podkłady, pudry, cienie do powiek, róże do policzków, rozświetlacze, korektory, a także bronzery. Zapychająco dla naszej cery mogą działać m.in. : olej kokosowy, z awokado, parafinowy, rycynowy, sezamowy, lanolina kosmetyczna, kwas lanolinowy, masło kakaowe. Oprócz składu określonego preparatu, znaczenie ma także jego ilość, jaką nakłada się na skórę, formuła produktów a także czas jaki na niej pozostaje.

Silny trądzik
Wielkim sprzymierzeńcem skóry trądzikowej (w zaawansowanych stadium) są kompozycje zawierające izotretynoinę. Pomaga w uregulowaniu pracy gruczołów łojowych, prawidłowo złuszcza naskórek, niesie za sobą przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działania. Preparaty na bazie izotretynoiny mają szerokie działania i zastosowania, dlatego też rekomendowane są w walce z trądzikiem, a podstawą zastosowania takiej kuracji są nieudane próby leczenia antybiotykiem. Taka terapia trwa około kilku miesięcy i wiąże się z konsultacjami lekarskimi co około dwa miesiące w celu sprawdzenia parametrów wątroby, trójglicerydów, poziomu cukru i cholesterolu. Podczas trwania takiego rodzaju terapii, wykluczone jest zajście w ciążę, ponieważ podczas jej trwania pacjentka wyraża zgodę na przyjmowanie leków antykoncepcyjnych (miesiąc przed kuracją początek i zakończenie miesiąc po kuracji). Podyktowane jest to dobrem matki i dziecka, ponieważ kuracja na bazie izotretynoiny może powodować uszkodzenie płodu. Kuracja ma także skutki uboczne w formie wypadania włosów, krwawienia z nosa.

Leczenie trądziku – skuteczne sposoby
Na efekty leczenia najczęściej przychodzi nam czekać nawet do kilku miesięcy, jednak nie warto zniechęcać się takimi niepowodzeniami, ponieważ piękna cera jest tego warta. Rodzaj leczenia trądziku jest zależny od jego nasilenia i miejsca, a także od indywidualnego stanu każdego pacjenta. Decyzję podejmuje lekarz, może to być leczenie ogólne albo leczenie miejscowe. Nie warto zwlekać z podejmowaniem leczenia, ponieważ można doprowadzić do trwałych blizn i przebarwień. Nie należy ignorować objawów, gdyż nasza skóra informuje nas o tym, że coś wewnątrz nas nie jet w porządku. Przeważająca większość produktów, stosowana w walce z trądzikiem powoduje zaczerwienienia skóry.

Nigdy nie wyciskaj krostek, ponieważ uszkodzona powierzchnia skóry jest o wiele mniej odporna na bakterie i zanieczyszczenia, które po dostaniu się już na zainfekowaną zmianami skórę spowoduje rozprzestrzenienie się krostek i nasilenie ich występowania, a później powstanie nieestetycznych blizn.

Jeśli mamy do czynienia z zaskórnikami, leczenie będzie miało charakter zewnętrzny, ale kiedy trądzik wszedł w bardziej zaawansowaną fazę i zaczynają się pojawiać krosty i grudki, konieczne jest zastosowanie leczenie miejscowego i ogólnego w postaci antybiotyków. Jeśli ta metoda nie skutkuje, warto spróbować kuracji na bazie izotretynoiny.

Zabiegi laserowe fotona
Leczenie odbywa się za pomocą specjalnej wiązki lasera, który skupia się miejscowo na dużych zmianach skórnych. Metoda ta pozwala zmniejszyć grudki trądzikowe, działa również przeciwzapalnie i antybakteryjnie, zapobiegając powstawaniu nowych krostek i zmniejszając zaczerwienienie w miejscach gdzie działał laser. Laser Fotona sprawia, że blizny spłycają się, zmniejszają się również przebarwienia po wcześniejszych zmianach trądzikowych.

Zabieg skierowany jest do osób, u których wystąpił trądzik aktywny, nie podlega on również leczeniu antybiotykami oraz innymi produktami dermatologicznymi. Więcej o leczeniu trądziku poprzez działanie lasera Fotona znajdziesz tutaj: http://www.zywiecka44.pl/oferta/zabiegi-laserowe-fotona/leczenie-tradziku/

Leczenie trądziku

Leczenie ogólne
Występuje wówczas, gdy mamy do czynienia a sytuacjami nasilonego trądziku. Stosuje się najczęściej 3 metody.
1. Izotretynoina, która pozwala zahamować łojotok, pokonuje bakterie i działa profilaktycznie jeśli chodzi o tworzenie się kolejnych stanów zapalnych.
2. Antybiotyki zawierające dokscycylinę, erytromecynę, tetracyklinę, biseptol i metacyklinę, mają na celu zahamowanie rozwoju bakterii i zredukowanie powstałego stanu zapalnego. Kuracja taka może trwać maksymalnie od 6 tygodni do 4-5 miesięcy.
3. Trzecia metoda to leki antykoncepcyjne, które są pomocne w przypadku zmian hormonalnych, stosuje je wiele kobiet w leczeniu trądziku, który występuje w natężeniu przed zbliżającą się miesiączką. Kurację rozpoczyna się od badań krwi i określenia najsilniej występującego hormonu.

Leczenie miejscowe
Jest polecanie w przypadku słabego do średniego stopnia nasilenia trądziku. Mogą to być żele, płyny, kremy, balsamy i maści, które muszą być stosowane bezpośrednio na miejsce dotknięte chorobowym stanem.
• Antybiotyki na bazie klindamycyny lub erytromecyny stosowane są wtedy, gdy istnieje bakteryjne zapalenia.
• Retinoidy, które są pochodnymi witaminy A, są niezbędne przy ograniczaniu formowania zaskórniaków, eliminują tworzenie się stanów zapalnych, pomagają w prawidłowym procesie złuszczania się naskórka.
• Z kolei nadtlenek benzoilu, które działa przeciwzapalnie, złuszczająco i antybakteryjnie.
• Kolejnym preparatem do leczenia miejscowe jest kwas azelainowy, który działa przeciw łojotokowi, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, bywa pomocny także w przypadku leczenia śladów po trądziku.
• Istnieją również połączenia wyżej wymienionych składników w celu tworzenia jednego leku.

Do walki z trądzikiem lekarz dermatolog może także użyć zabiegów, które mają na celu szybsze gojenie się skóry po trądziku, a także poprawią jej wygląd. Należą do nich m.in mikrodermabrazja, polegająca na złuszczaniu martwych komórek naskórka, lub peelingi na bazie kwasu glikolowego, pirogronowego lub migdałowego, a także zabiegi kwasami AHA, mające na celu niwelowanie przebarwień. Aby jednak pozbyć się śladów po trądziku należy poddać się laserowemu usunięciu blizn. Uniwersalny, jedyny sposób na trądzik nie istnieje, ponieważ jest zależny od rodzaju trądziku i indywidualnego stanu pacjenta.

Pielęgnacja skóry trądzikowej
Podstawą pielęgnacji skóry dotkniętej problemami trądzikowymi jest prawidłowe jej oczyszczanie codziennie przy jednoczesnym używaniu łagodnych produktów, zarekomendowanych przez dermatologów. Kosmetyki do pielęgnacji nie powinny zawierać alkoholu, gdyż naraża on wrażliwą skórę trądzikową na przesuszenie, a tym samym skóra zostanie doprowadzona do reakcji obronnej w formie wytworzenia jeszcze większej ilości sebum.
1. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest poprawne oczyszczanie twarzy, pozbycie się martwego naskórka, odpowiednie nawilżenie i tonizacja. Pielęgnacja takiej problemowej skóry stawia przede wszystkim na nawilżenie, minimalizację sebum, gojenie zmian skórnych. Produkty do stosowania punktowego mogą tutaj okazać się niezwykle pomocne, gdyż mają za zadanie łagodzenie stanu zapalnego, wysuszenie ropnych zmian, a co za tym idzie pomagają w procesie gojenia się. Regularne oczyszczanie skóry każdego poranka i wieczoru przy pomocy antybakteryjnych żeli, płynów i pianek jest podstawą, gdyż niweluje sebum wraz z zanieczyszczeniami.
2. Jeśli chodzi o oczyszczanie, warto dobrać sobie adekwatny peeling do cery trądzikowej i stosować go co najmniej 1-2 razy w tygodniu, gdyż usuwa on martwy naskórek, zanieczyszczenia i pomaga udrożnić ujścia gruczołów łojowych. Mechaniczny peeling jest możliwy wtedy, gdy na skórze nie znajdują się żadne ropne stany zapalne, a do czynienia mamy jedynie z zaskórniakami.
3. Przed nałożeniem kremu istotne jest użycie normalizującego toniku, gdyż jego zadanie polega na nadaniu skórze naturalnego Ph i pozwala zredukować sebum.
4. Krem dla cery trądzikowej pomaga w codziennym nawilżeniu, a jego konsystencja powinna być lekka, najczęściej opierająca się na kwasie salicylowym, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Głównymi celami pielęgnacji skóry trądzikowej jest matowienie i nawilżanie. Często jednak ten typ cery jest mylony z cerą tłustą z powodu wydzielania sebum.
5. Przy wyborze kosmetyków dla tego rodzaju problemowej skóry jest zwrócenie uwagi na składniki, użyte do produkcji tego kremu. Idealne będą produkty z rumiankiem, nagietkiem, korą brzozową, tymiankiem.
6. Stanowczo jednak osoby z cerą trądzikową muszą unikać kosmetyków, które mają w składzie silne konserwanty np. disodium EDTA, SLS, a także produktów o ciężkim, zapychającym składzie, który przytłoczy problematyczną cerę.

Mnóstwo ludzi na świecie w różnym wieku boryka się z uciążliwym trądzikiem. Są na to różne sposoby, kuracje i metody, ale nie można nigdy lekceważyć takiego problemu i zakładać, że skoro samo się pojawiło, to i samo zniknie. Im wcześniej problemy skórne zostaną zdiagnozowane, tym większe szanse na całkowite jego wyleczenie. Każdy z nas ma potrzebę, która sygnalizuje mu, że chce się czuć piękny i potrzebny, dlatego nie ryzykuj, że trądzik zostawi na Twojej skórze blizny i jak najszybciej podejmij leczenie. Kiedyś będziesz sam sobie za to wdzięczny, w momencie gdy spojrzysz w lustro i zobaczysz swój uśmiech na pięknej twarzy.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź