miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jak wybrać najlepsze meble do biura?

0 261

Dobrej jakości meble, które są podstawowym wyposażeniem stanowiska pracy biurowej, zadbają o zdrowie pracownika, zapewnią efektywne wykonywanie obowiązków służbowych, a także wytrzymają dłużej trudy eksploatacji niż tanie zamienniki. Na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyposażaniu stanowiska biurowego?

Aranżacja biura powinna odbywać się z uwzględnieniem trzech czynników: ergonomii, funkcjonalności oraz jakości wybieranych produktów. Ergonomia nowoczesnego miejsca pracy wpłynie na dobrą kondycję fizyczną pracownika. Choroby zawodowe osób zatrudnionych w biurze określone są w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 roku (Dz.U. nr 105, poz. 869). Należą do nich między innymi przewlekłe zapalenie ścięgien i pochewek czy zespół cieśni nadgarstka. Etatowiec, który zacznie cierpieć na wymienione dolegliwości, zostanie zmuszony do wielomiesięcznego leczenia obejmującego nawet zabieg chirurgiczny. Zatrudnienie nowej osoby wiąże się z dodatkowymi kosztami pracy. Funkcjonalność decyduje często o efektywności pracy zatrudnionego. Im pracownik ma lepsze warunki (biurko lub krzesło z regulacją pozycji), tym dłużej może pracować bez robienia sobie przerw. Ostatnim czynnikiem, który decyduje o wyborze mebli biurowych, jest ich jakość. Wyposażenie wykonane z solidnych materiałów, posiadające wieloletnią gwarancję będzie służyło kilka lat dłużej od zamienników.

Nieocenione krzesło biurowe

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia stanowiska pracy jest krzesło biurowe, które posiada ergonomiczne funkcje. Pierwszą z nich jest mechanizm multisynchroniczny sprawiający, że oparcie i siedzisko podążają za ruchami ciała. Swobodne poruszanie się w pozycji siedzącej poprawia krążenie, co pozwala na zminimalizowanie wystąpienia chorób zawodowych dotyczących pracy biurowej. Regulacja wysokości i głębokości oparcia, siedziska, zagłówka czy podłokietników to druga cecha charakteryzująca dobry mebel biurowy, która optymalizuje pozycję siedzącą. Wysokiej jakości krzesło jest wykonane z miękkiej (ognioodpornej) tkaniny zwiększającej komfort pracy oraz z lekkiego aluminium, co daje możliwość jego swobodnego przemieszczania bez konieczności użycia siły fizycznej. Alternatywę dla tradycyjnego krzesła stanowi stołek balansujący wyposażony w aktywne siedzisko, które wzmacnia mięśnie oraz trenuje ciało. Sekret siedziska polega na wbudowanej piłce Pilates (piłka gimnastyczna stosowana podczas rehabilitacji pourazowej). Siedząc na niej, ciało nieustannie balansuje, co trenuje mięśnie i zapewnia ergonomię pracy. Stołek tapicerowany jest trwałą wełnianą tkaniną i posiada pięć nóżek wykonanych z litego drewna. Wysokiej jakości materiały naturalne gwarantują wieloletnią wytrzymałość. Omówione wyposażenie biura można zamówić np. u polskiego producenta AJ Produkty.

Klasowe i ergonomiczne biurko

Dobre biurko to przede wszystkim funkcjonalność, czyli możliwość zmiany położenia blatu. Regulacja wysokości powoduje, że swobodnie można dobrać pozycję siedzącą niezależnie od wzrostu czy zasięgu rąk. Do ustawienia położenia blatu służy jeden przycisk sterujący, który uruchamia napęd elektryczny zamieszczony w filarach (każdy ustawiany oddzielnie). Niektóre modele AJ Produkty są wyposażone w system antyzgnieceniowy wykrywający przeszkody. Zaletą tej funkcji jest wykrycie przeszkód materialnych oraz samego użytkownika. Podczas zmian położenia nie dojdzie do uszkodzeń ciała lub delikatnego sprzętu komputerowego, typu jednostka centralna. Dodatkowym atutem mebla jest delikatne wycięcie w blacie, które nadaje mu falisty kształt, co pozwala na zajęcie pozycji siedzące bliżej komputera. Brak belki podtrzymującej powoduje zwiększenie powierzchni pod biurkiem na nogi. Dzięki temu rozwiązaniu osoba pracująca nie musi podkulać nóg (brak odrętwienia, lepsze krążenie). Materiały, z których powinno być wykonane biurko, to przykładowo elegancki biały laminat i stalowa konstrukcja chromowana. Wysoka jakość tworzyw zapewni stabilne położenie mebla i wieloletnią żywotność.

Ergonomiczne meble zapewniające stabilną pozycję w pracy biurowej zadbają o zdrowie pracownika. Regulacja siedziska krzesła biurowego oraz biurka umożliwia nie tylko zajęcie wygodnej pozycji, ale także zmianę położenia ciała w dowolnym momencie pracy, bez konieczności wstawania i przestawiania przedmiotów. Wysoka jakość użytych materiałów do produkcji mebli biurowych gwarantuje wieloletnią wytrzymałość, co wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji wyposażenia.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź