miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach narciarskich – na czym polega?

0 978

Już teraz planujesz zimowy urlop? Nie zapomnij o dopełnieniu formalności związanych z wykupieniem ubezpieczenia turystycznego. Zanim jednak podpiszesz umowę, zapoznaj się z tzw. klauzulą alkoholową. Dowiedz się więcej.

Statystyki pokazują, że sprawcami wypadków na stokach są najczęściej pijani narciarze. Tymczasem uprawianie tego sportu pod wpływem alkoholu jest surowo zabronione – grozi karą grzywny w wysokości do 5 tys. złotych. Dobra wiadomość jest taka, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wypłacić odszkodowanie, gdy dojdzie do zdarzenia z udziałem pijanego narciarza. Gwarantuje to tzw. klauzula alkoholowa.

Czym jest klauzula alkoholowa?

Klauzula alkoholowa to dodatkowe udogodnienie dla osób wykupujących ubezpieczenie narciarskie. Zgodnie z jej brzmieniem, ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów leczenia itp. nawet wtedy, gdy ubezpieczony doznał uszczerbku na zdrowiu, będąc pod wpływem alkoholu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują jedną z dwóch strategii:

  • nie narzucają żadnych limitów na dopuszczalną ilość spożytego alkoholu,
  • narzucają konkretne limity na dopuszczalną ilość spożytego alkoholu – jeśli ubezpieczony ją przekroczy, wówczas ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.

Przykład.  Decydując się na ubezpieczenie w AXA Travel Insurance, dopuszczalny limit alkoholu to 0,5 promila. Przekroczenie limitu będzie oznaczać, że ubezpieczyciel nie wypłaci należnego odszkodowania.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu opublikowanego pod adresem http://porownywarka-ubezpieczen.pl/klauzula-alkoholowa-w-ubezpieczeniach-narciarskich-na-czym-polega/.

W klauzuli alkoholowej występują wyłączenia odpowiedzialności

Warto mieć świadomość, że ubezpieczyciel nie zawsze przejmie na siebie odpowiedzialność – nawet wtedy, gdy narciarza nie będą obowiązywać żadne limity na ilość alkoholu. Dotyczy to jednak wyjątkowych sytuacji, takich jak np.:

  • złamanie prawa pod wpływem alkoholu,
  • popełnienie przestępstwa pod wpływem alkoholu,
  • rażące niedbalstwo,
  • niezachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Dotyczy to szkód wyrządzonych nie tylko na osobach trzecich, ale również wyrządzonych sobie samemu.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie narciarskie?

Jeżeli nie chcesz zastanawiać się, czy wykupione ubezpieczenie turystyczne będzie uwzględniało tzw. klauzulę alkoholową, z uroków szusowania na stoku lepiej korzystać na trzeźwo. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że – niezależnie co się stanie – ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanie. Ty zaś nie narazisz się dodatkowo na karę grzywny za jazdę na nartach pod wpływem alkoholu.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź