miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Komunikacja w Krakowie: jak przemieszczać się po mieście?

0 1 128

Według danych statystycznych Kraków to od lat najczęściej odwiedzane przez turystów polskie miasto. Niezależnie od pory roku w centrum Krakowa jest więc głośno, tłoczno i… nieco chaotycznie. Gdy dodać do tego fakt, że stolica Małopolski stanowi jeden z najważniejszych ośrodków akademickich i gospodarczych w kraju, przemieszczanie się po metropolii krakowskiej może się wydawać nieco skomplikowane. Jak sobie z tym poradzić? Jak zorganizowana jest komunikacja miejska w Krakowie i jakie istnieją dla niej alternatywy? Oto garść przydatnych informacji.

Organizacja komunikacji miejskiej w Krakowie

Miejski transport publiczny w Krakowie opiera się, jak w wielu innych polskich miastach, na sieci autobusowej i tramwajowej. Na tle pozostałych miast krakowskie proporcje między komunikacją autobusową a tramwajową są jednak nieco inne. Autobusy są tutaj co prawda w przewadze – kursują na 63 dziennych i 15 nocnych liniach miejskich oraz 63 liniach podmiejskich – ale większość krakowian na co dzień korzysta raczej z doskonale rozwiniętej sieci tramwajowej. Na terenie Krakowa funkcjonuje bowiem aż 27 linii tramwajowych; dla porównania, w ponad dwukrotnie większej Warszawie jest ich dzisiaj tylko 25.

Dwie z 27 krakowskich linii tramwajowych to linie Krakowskiego Szybkiego Metra (KST). Czym różnią się od pozostałych tramwajów? Przede wszystkim swoją prędkością komunikacyjną, która z założenia nie może być niższa niż 24 km/h, licząc z czasem postoju na przystankach. Cel ten osiągany jest w Krakowie przede wszystkim poprzez użytkowanie odcinków wydzielonych z bezwzględnym pierwszeństwem przejazdu na skrzyżowaniach oraz odcinków torowisk bezkolizyjnych. Tę ostatnią rolę spełnia przede wszystkim długi na niemal 1,5 km tunel tramwajowy między Rondem Mogilskim a ulicą Pawią i dworcem towarowym. To jedyny obiekt tego typu w Polsce.

Zarządcą obu sieci, autobusowej i tramwajowej, jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Te same bilety obowiązują więc zarówno w autobusach, jak i w tramwajach. Można je kupić w biletomatach oraz w kilkudziesięciu stacjonarnych punktach sprzedaży, jak również za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

Co jeśli nie autobusy i tramwaje?

O ile jednak komunikacja miejska w Krakowie funkcjonuje dosyć dobrze, o tyle jej przepustowość jest oczywiście ograniczona. Przy dużej liczbie turystów nie ma się co dziwić – dość często zdarza się, że autobusy i tramwaje na popularnych krakowskich trasach pękają w szwach. Przemieszczanie się po centrum Krakowa komunikacją publiczną okazuje się więc często mało komfortowe. Jak zatem można inaczej poruszać się po tym pięknym mieście, nie mając do dyspozycji własnego samochodu?

W temacie taxi, Kraków nie różni się specjalnie od innych turystycznych miejsc. Na taksówki zazwyczaj trzeba długo czekać, a ich ceny – szczególnie w okresie wakacyjnym i w weekendy – bywają naprawdę zawrotne. Zdarza się też, że wybierane przez niektórych kierowców trasy nie są najbardziej trafne i wiodą przez zatłoczone arterie miasta.

Na szczęście istnieje rozwiązanie alternatywne. Taxi w Krakowie można bezpiecznie zamawiać za pośrednictwem aplikacji iTaxi. Zrzesza ona najlepszych i najbardziej zaufanych kierowców taksówek w Krakowie i pozwala na rezerwację sprawdzonej taksówki, w konkurencyjnych cenach. Kierowca w kilka minut dojeżdża do miejsca, w którym się znajdujesz (nie musisz nawet podawać adresu – Twój telefon robi to automatycznie), a następnie sprawdzoną, szybką trasą dowozi Cię tam, gdzie chcesz. To duże ułatwienie i zabezpieczenie przed ewentualnym oszustwem.

Planując pobyt w Krakowie i przemieszczanie się po mieście warto więc pamiętać, że obok opcji tradycyjnych istnieją dzisiaj wyjścia bardziej nowoczesne, z których szybko możemy skorzystać za pomocą telefonu. Dobrze zdawać sobie sprawę z ich istnienia, by oszczędzić sobie nie tylko wysiłku, ale i niepotrzebnych wydatków.

Szczęśliwej drogi!

Materiał informacyjno-promocyjny

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź