miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kontrakt za pół miliarda złotych w realizacji! Nowosądecki gigant wyprodukował kolejne maszyny

0 354

Nowosądecka firma Newag przekazała w piątek pierwsze osiem lokomotyw Griffin wyprodukowanych na zamówienie PKP Intercity. W sumie – zgodnie z kontraktem zawartym w 2018 r. – przewoźnik kupił 30 takich pojazdów. Wartość całej umowy wynosi 551,4 mln zł brutto.

 

Czytaj również: Zdalna ochrona klientów Sądeckich Wodociągów! Sprawniej i bezpieczniej

 

Nowe lokomotywy elektryczne zostaną wykorzystywane do obsługi połączeń realizowanych przez PKP Intercity w całej Polsce.

Dzisiejsze wydarzenie to dla nas ogromna satysfakcja i w związku z tym chciałem bardzo serdecznie pogratulować, zarówno kierownictwu NEWAG-u, jak i całej załodze. Przede wszystkim, za to, że spółka zdobyła tak duży kontrakt. Trzydzieści lokomotyw, ponad pół miliarda złotych to fenomenalne parametry tego kontaktu, ale też – jak widzimy wszyscy – nieprawdopodobnie solidne wykonanie. Zarząd Województwa w swojej strategii zakłada otwieranie coraz to nowszych tras kolejowych, obsługujących pasażerów oraz powracanie do tych, które kiedyś zostały zamknięte – mówił marszałek Witold Kozłowski.

W maju 2018 roku PKP Intercity podpisało z nowosądeckim Newagiem umowę na zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych EU160 Griffin, która następnie została rozszerzona we wrześniu ub.r. w ramach tzw. opcji o dodatkowe 10 pojazdów. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wzrosła do 551,4 mln zł brutto. Przedstawiciele obu spółek podkreślają, że są to najnowocześniejsze lokomotywy elektryczne w Polsce.

 

 

Ten kontrakt to 30 lokomotyw, z których pierwsze lada dzień zaczną wozić pasażerów na polskich torach – powiedział prezes Newagu Zbigniew Konieczek. Wyjaśnił, że umowa z Intercity realizowana jest zgodnie z harmonogramem – przewoźnik będzie otrzymywał po dwie, trzy lokomotywy miesięcznie, tak aby wszystkie dostarczono do końca listopada. – Wszystkie trzydzieści w tym roku muszą być dostarczone do Intercity i będą dostarczone – dodał Konieczek.

Nowe lokomotywy rozwijają prędkość do 160 km/h. Spełniają wymagania rygorystycznych, europejskich przepisów Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności. Pojazdy są wyposażone w europejski system sterowania pociągiem ETCS na najwyższym poziomie trzecim, który znacząco wpływa na podniesienie standardów bezpieczeństwa na torach. Lokomotywy posiadają również system zdalnej diagnostyki, pozwalający na monitorowanie ich pracy w czasie rzeczywistym.

Producent w ramach kontraktu przeprowadził szkolenia dla pracowników wskazanych przez PKP Intercity w zakresie obsługi pojazdów, świadczenia usług ich utrzymania oraz świadczenia usług gwarancyjnych na naprawę.

Zakup lokomotyw Griffin jest elementem projektu dotyczącego unowocześnienia wagonów i zakupu lokomotyw dla PKP Intercity, współfinansowanego ze środków unijnych.

Opr. Rafał Kmak
źródło: PAP
fot.: malopolska.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź