miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Lepszy sen dzięki odpowiedniej poduszce do snu

0 158

 

Tyle się mówi o tym, by zadbać o jakość snu. Tylko od czego zacząć już teraz? Od miejsca, w którym śpisz! Zobacz, jakie znaczenie dla zdrowia ma odpowiednia poduszka i materac, a także jak wybrać je dobrze.

Wystarczy mały niedobór snu, by cały organizm borykał się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Począwszy od rozdrażnienia, poprzez brak koncentracji, a skończywszy na zwiększonym prawdopodobieństwie wystąpienia w przyszłości chorób takich jak cukrzyca typu 2. Potrzebujemy codziennie 7-9 godzin snu, w zależności od wieku. I to nie jakiegokolwiek snu – tutaj warto zadbać o jego jakość. Dzięki temu będziemy zdrowsi i szczęśliwsi.

Jak zadbać o jakość snu? 

Zastanawiasz się, co możesz zrobić każdego dnia, by zadbać o jakość swojego snu? Istotne są tutaj zdrowe nawyki, które pozwolą Ci naprawdę się wysypiać. Dobrze wprowadzić regularną aktywność fizyczną, czas dla siebie, odpowiednią dietę i nauczyć się redukować stres. To wszystko wpływa na jakość snu – bez odpowiedniego stylu życia i zadbania o zdrowie tak naprawdę możesz spać nawet 10 godzin dziennie, a dalej czuć się źle. Nie bez powodu mówi się, że zdrowie jest najważniejsze. Im szybciej faktycznie o nie zadbasz, tym lepiej.

Prócz odpowiedniego stylu życia warto zwrócić na nawyki przed samym spaniem. Dobrym pomysłem jest odstawienie na kilka godzin przed snem urządzeń emitujących niebieskie światło. To negatywnie wpływa na melaninę, czyli hormon snu. Do tego dobrze jest przewietrzyć pomieszczenie, wykonać krótkie rozciąganie albo praktykę relaksacyjną i położyć się spać w absolutnej ciemności i ciszy.

 

Materac 160×200 – czy to optymalne rozwiązanie dla par?

 

Twoje łóżko – poduszka i materac 

Prócz zdrowych nawyków zwróć uwagę na swoje łóżko. A konkretniej poduszkę i materac, bo te odpowiednio dopasowane pozytywnie wpłyną na Twój sen, jednak gdy je  źle dobierzesz, skutki mogą być opłakane. Od niewyspania, poprzez budzenie się z odrętwiałym ciałem, a skończywszy na bólach kręgosłupa. Dlatego warto mądrze dobrać poduszkę, jak i materac do spania.

Na co wrócić uwagę przy wyborze poduszki? 

Bardzo ważna jest wysokość poduszki, jak i jej wypełnienie. Wysokość powinna być dopasowana do pozycji, w jakiej śpisz. Według fizjoterapeutów poduszka ta nie powinna być ani zbytnio wysoka, ani bardzo niska, jeśli chcemy zadbać o zdrowy sen. Gdy czujesz, że potrzebujesz wsparcia swojego odcinka szyjnego i zachowania odpowiedniej pozycji w trakcie snu, to świetnym wyborem będzie poduszka ortopedyczna. Dzięki zachowaniu odpowiedniej pozycji w trakcie snu i stabilizacji przed poduszkę mięśnie mają szanse na rozluźnienie, a Ty obudzisz się wyspany i zrelaksowany. W przypadku wypełnienia dobrze wybrać takie, które będzie zapewniało odpowiednią podporę w trakcie snu, będzie elastyczne, a do tego przewiewne i łatwe do zachowania w czystości.

 

 

Materac na miarę potrzeb 

Jeśli czujesz, że Twój aktualny materac nie jest odpowiedni, dobrze zastanowić się nad nowym. W końcu łóżku spędzamy ogromną część życia, dlatego inwestycja w materac jest jedną z najlepszych, jakie można zrobić dla swojego komfortu, zdrowia i dobrego samopoczucia. Ciekawym rodzajem jest materac termoelastyczny, w który dostosowuje się do kształtu i temperatury ciała, jest dostosowany dla alergików, a także poprawia krążenie w trakcie snu i zapobiega odrętwieniu kończyn.

Postaw na swoje zdrowie i zacznij od poprawy jakości snu. Szybko poczujesz różnicę!

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź