miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Mauritius czy Kuba – co wybrać na wakacyjny wyjazd?

0 312

Marzycie o wakacjach na tropikalnej wyspie? Bardzo często poza pięknymi plażami, turkusową wodą i gajami kokosowymi, w wyspiarskich krajach można odkryć dużo więcej – pyszne jedzenie, bogactwo fauny i flory, ciekawą kulturę i ślady, jakie odcisnęła historia. Świetnym wyborem na spędzenie dłuższego urlopu jest Kuba – największa z karaibskich wysp, lub Mauritius – perełka Afryki.

 

Czytaj również: Czy warto skorzystać z pomocy adwokata?

 

Oba te kraje różnią się niemal w każdym aspekcie, a jednak łączy je wyspiarska atmosfera, gorące słońce, piaszczyste plaże i gościnni mieszkańcy. Jak zorganizować luksusowe wakacje na Kubie? Jakie miejsca zobaczyć na tropikalnym Mauritiusie?

Kuba – wyspa pełna historii

Kuba to największa spośród wysp na Karaibach, położona w Ameryce Północnej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Zatoką Meksykańską – w archipelagu Wielkich Antyli. Występuje tu tropikalny klimat, a najlepsza pora na wakacje w tym miejscu przypada pomiędzy listopadem a majem, natomiast w czasie polskich wakacji i od sierpnia do października trwa tu pora gorąca, a z nią prawdopodobieństwo wystąpienia cyklonów i huraganów. Kuba (https://planetescape.pl/kraj/kuba/) to kraj niezwykle fascynujący i godny odkrycia ze względu na bogatą historię – to właśnie ona przyciąga tutaj turystów z całego świata.

Kuba wciąż pozostaje autentyczna, a podczas zwiedzania można wczuć się w klimat dawnego polskiego PRL, gdzie produkty żywnościowe i chemiczne dostaje się po okazaniu kartek, w sklepach na półkach nie ma zbyt dużego wyboru pomiędzy konkretnymi rzeczami, a prywatne kwatery Kubańczyków wyglądem przypominają sklep z różnościami i pozornie nic do siebie nie pasuje. Pomimo wszystko – ucisków i ograniczeń ze strony rządu, dwóch walut w obiegu, tej dla miejscowych i tej dla turystów – Kubańczycy wydają się być szczęśliwi, a ich dewizą jest „chwytanie dnia”. Polecamy pojechać na Kubę i znaleźć zakwaterowanie u lokalnych i raczej szerokim łukiem omijać hotele all inclusive i resorty dla turystów – których zresztą nie ma tu szczególnie dużo.

Warto wypożyczyć stary, amerykański samochód i przejechać wyspę od Hawany (stolicy) aż po Camaguey i odpocząć raczej na Cayo Coco czy Cayo Santa Maria, niż w Varadero. Do walizek podróżnych można zabrać o kilka szamponów czy odżywek do włosów więcej i podzielić się tymi „skarbami” z miejscowymi, którzy na pewno to docenią! Kilka dni polecamy poświęcić na zwiedzanie Starej Hawany, której architektura zachwyca i zadziwia z każdą kolejną uliczką, a klimat miasta momentami przypomina ten z „Dirty Dancing”. I chociaż Patrick Swayze nie pojawi się na parkiecie w którymś z klubów z żywą muzyką, to wciąż można tu wypić mocne drinki z rumem – Cuba Libre.

Rajski Mauritius

Mauritius to wyspiarski kraj położony na Oceanie Indyjskim, około 900 km od Madagaskaru, jest częścią archipelagu Makarenów. Krajobraz wyspy jest bardzo malowniczy – otacza ją pierścień łańcuchów górskich z wygasłymi wulkanami, wodospadami, rzekami i strumieniami. Na Mauritiusie (https://planetescape.pl/kraj/mauritius/) występuje klimat tropikalny, a sezon na wycieczki trwa niemal przez cały rok, z wyjątkiem stycznia i lutego. Najlepszy czas na wakacje przypada na marzec, kwiecień, wrzesień i październik, ale temperatura nie spada tutaj poniżej 20 stopni w żadnym z miesięcy.

Najbardziej znanym widokiem na Mauritiusie jest „podwodny wodospad”, który znajduje się od strony Le Morne – natura stworzyła tu doskonałą iluzję, którą najlepiej podziwiać z pokładu helikoptera. Na wybrzeżu Le Morne można także znaleźć wiele luksusowych hoteli, m.in. LUX Le Morne 5*, Riu Le Morne czy St. Regis Le Morne. Na całej wyspie przygotowano znakomitą infrastrukturę turystyczną – w parkach narodowych szlaki są świetnie wytyczone, a niemal każda szkoła nurkowania oferuje lekcje nurkowe od podstaw i zdobywanie certyfikatów. Będąc na Mauritiusie watro zatrzymać się z obu stron wybrzeży na wypoczynek – zarówno od strony Le Morne i Flic en Flac (zachodnie wybrzeże), jak i od Belle Mare (wschodnie wybrzeże).

Jakie są największe atrakcje wyspy? Znanym i chętnie odwiedzanym miejscem na Mauritiusie jest Park Narodowy Charamel, w którym znajduje się tzw. Ziemia Siedmiu Kolorów – niewielki obszar wydm, które w zależności od kontu padania światła słonecznego mienią się różnymi kolorami. W Charamel jest także sanktuarium żółwi lądowych i duża przestrzeń dla dzieci – Mauritius to chętnie wybierany kierunek na rodzinne wakacje, właśnie ze względu na wiele atrakcji dla najmłodszych.

Będąc w tym kraju warto odwiedzić Ogród Botaniczny w Port Louis (jeden z najstarszych na świecie), Champ de Mars, tor wyścigów konnych, Ganga Talao – wielkie jezioro, które symbolicznie łączy się z indyjskim Gangesem, Park Narodowy Black River Gorges i kolorowe, lokalne targi. Na Mauritiusie można też nurkować, snorkelować, pływać z delfinami i uprawiać wszystkie możliwe sporty wodne i lądowe – co udowadnia, że wakacje na tropikalnej wyspie wcale nie muszą oznaczać leżenia plackiem na plaży i opalania się!

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź