miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Najniższa emerytura na Sądecczyźnie to 25 groszy…

Niemal 24 tys. zł to najwyższa emerytura w Małopolsce. Najniższa zaś sięga ledwie kilkudziesięciu groszy

0 680

Najbardziej okazałe świadczenie w regionie wypłaca krakowski ZUS. Ponad 23,7 tys. zł otrzymuje kobieta, która skorzystała ze świadczenia po ukończeniu 80 roku życia i przepracowała ponad 57 lat. Nie jest to najwyższa wypłata w Polsce. Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc ponad 25,3 tys. złotych. Jej staż pracy wyniósł 61 lat. Na emeryturę przeszła również po skończeniu 80 lat. 

 

Czytaj również: Młodzież dokształca się w projekcie Kierunkowsk@z

 

Jak wynika z danych ZUS tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które mają długi staż pracy. I zdecydowały się przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

Z drugiej strony z roku na rok rośnie liczba emerytur kilkugroszowych. To konsekwencja wprowadzenia od 1999 r. reformy emerytalnej. W systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

Najniższe świadczenie w województwie małopolskim wynosi 25 groszy. Otrzymuje je kobieta, która przepracował tylko 5 dni. Natomiast najniższa emerytura w Polsce została przyznana kobiecie z województwa lubelskiego, a jej wysokość to 2 grosze. Staż zawodowy tej osoby zaledwie 1 dzień. 

Najwyższe i najniższe świadczenia wypłacane przez małopolskie oddziały ZUS. Najwyższa i najniższa emerytura

odział ZUS w Krakowie: 23 716 zł vs 0,56 zł

oddział ZUS w Nowym Sączu 16 979 zł vs 0,25 zł

oddział ZUS w Chrzanowie 14 879 zł vs 1,83 zł

oddział ZUS w Tarnowie 12 155 zł vs 1,53 zł

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź