miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

„Niemy protest” również pod sądeckim oddziałem ZUS’u

0 1 136

Już jutro, 8 stycznia pod oddziałami ZUS w całej Polsce odbędzie się nietypowy protest. Kobiety wywieszą banery manifestujące sprzeciw wobec nagannych praktyk ZUS stosowanych w stosunku do matek. „Niemy protest” odbędzie się również pod sądeckim oddziałem ZUS przy ul. Sienkiewicza w Nowym Sączu. Protest jest legalny, potrwa do godz. 20:00. Kobiety planują pikiety 8 dnia każdego miesiąca.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: O włos od tragedii! Zawał serca przyczyną wypadku? [Zdjęcia]

 

Ruch Społeczny Kobiety na Działalności Gospodarczej kontra ZUS to zorganizowana grupa kobiet, które sprzeciwiają się nadużyciom instytucji. – Udział w proteście biorą kobiety, będące matkami na własnej działalności i etacie, które ZUS kontroluje w opresyjny sposób. Podważa zatrudnienie lub prowadzenie działalności nawet kilka lat wstecz, wstrzymuje wypłacanie zasiłku na czas kontroli, a same kontrole są często przedłużając się po kilka miesięcy – informuje nas czytelniczka pragnąca zachować anonimowość. – Ja sama otrzymałam decyzje blisko po pół roku od wszczęcia kontroli. ZUS również nakazuje obniżenie podstawy składek (choć są one deklaratywne wg prawa polskiego) lub obniżenie podstawy pensji jeśli uzna że kobieta ma zbyt duża pensję w stosunku do swoich kompetencji czy stanowiska. Powiem szczerze że ja osobiście chciałabym mieć trzecie dziecko. Ale zwyczajnie boję się zachodzić w kolejną ciążę, właśnie że względu na ZUS.

W środę 8 stycznia pod oddziałami w całej Polsce odbędzie się protest organizowany przez Ruch Społeczny Kobiet na Działalności Gospodarczej (DG) kontra ZUS. – W naszym przypadku, podobnie jak w innych miastach, będzie to tylko wywieszenie banerów – informuje nas Paulina.

 

 

Lista miast, w których jutro, 8 stycznia odbędzie się „Niemy protest”: Bielsko-Biała, Chorzów, Katowice, Sosnowiec, Zabrze, Elbląg, Gdańsk, Kraków, Zielona Góra, Siedlce, Warszawa, Nowy Sącz, Legnica, Lwówek Śląski, Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Łódź, Lubliniec, Lublin, Szczecin, Sanok, Opole, Świdnica, Poznań, Jelenia Góra, Tczew, Kielce, Pabianice, Jasło, Krosno, Tarnów, Rawa Mazowiecka, Rzeszów, Biała Podlaska, Oświęcim, Wodzisław Śląski, Rybnik.

Rafał Kmak
fot. Rafał Kmak

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź