miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

OC nie musi być drogie – sprawdź, jak obniżyć cenę

1 108

Posiadając samochód, na pewno doceniasz wynikające z tego korzyści, na czele z wygodą i oszczędnością czasu. Każde udogodnienie ma jednak swoją cenę – w przypadku kierowców mówi się przede wszystkim o kosztach obowiązkowych przeglądów, paliwa, a także ubezpieczenia OC. Co zrobić, żeby ta polisa była tańsza? Istnieją sposoby na zaoszczędzenie nawet kilkaset złotych skali roku!

 

1. Bezszkodowa, bezpieczna jazda
Ubezpieczyciele premiują kierowców za bezpieczną jazdę z oczywistego względu: jeżeli nie jesteś sprawcą wypadków czy kolizji, nie narażasz towarzystwa ubezpieczeniowego na wydatki, a i tak płacisz za polisę. Towarzystwa mają dużą swobodę w udzielaniu zniżek. Do maksymalnego pułapu (zwykle na poziomie 60%) dochodzi się w kilka lat (na przykład 5 czy 8). Z kolei każda wyrządzona szkoda oznacza odebranie około 10-20% zniżek, co naprawdę jest odczuwalne w kontekście stałych opłat ubezpieczeniowych. Podsumowując: do pewnego poziomu OC może być z roku na rok coraz tańsze, jeżeli będziesz trzymać się przepisów i ostrożnie poruszać po drogach, unikając kolizji czy wypadków z własnej winy.

2. Wybierz współwłasność
Na ceny OC narzeka większość kierowców, ale co mają powiedzieć najmłodsi, najmniej doświadczeni, którzy są traktowani przez ubezpieczycieli wyjątkowo podejrzliwie? Swoją drogą, przeciętny młody kierowca jest zwykle na początku życiowej drogi – nie posiada wysokich dochodów, a utrzymanie samochodu stanowi dla niego duże wyzwanie. Ale na szczęście i na to są sposoby. Wielu młodych decyduje się bowiem na zarejestrowanie pojazdu z kimś bliskim, kto ma nagromadzonych dużo zniżek. Może to być chociażby dziadek czy starszy kuzyn. Wystarczy przygotować dokumenty potrzebne do zakupu ubezpieczenia i po podpisaniu przez dwie osoby umowy kupna-sprzedaży auta nabyć polisę. Szkopuł w tym, że jeśli spowodujesz szkody, również tej drugiej osobie zostaną odjęte zniżki.

3. Zrezygnuj z rat
Z racji wysokich kosztów ubezpieczeniowych wiele osób szuka pozornej oszczędności i ulgi dla portfela w ratach. Wystarczy jednak podliczyć, ile przepłaca się rozkładaniem obowiązkowego kosztu na kilka płatności. Skoro raty oznaczają dodatkowe koszty, lepiej od razu zdobyć pieniądze na roczne ubezpieczenie, zapłacić tu i teraz, mieć problem z głowy. Jasne, to porada, która w trudnej sytuacji finansowej wydaje się być zupełnie nieprzydatna, ale na końcu zawsze warto kalkulować, co jest najbardziej opłacalne.

4. Korzystaj z promocji
Zwróć uwagę, że na rynku funkcjonuje bardzo wielu ubezpieczycieli. Jeżeli prześledzisz ich kampanie reklamowe i komunikację z klientami, na pewno dostrzeżesz ogrom możliwości płynących z aktualnych i zapowiadanych promocji. Szukaj wartościowych upustów, ale nie za wszelką cenę. Niższa składka OC może wynikać na przykład z wzięcia innych polis (AC, assistance) w pakiecie. Ale czy na pewno potrzebujesz rozszerzonego ubezpieczenia? Podobnie promocje mogą wynikać z zakupu polisy przez Internet lub płatność kartą, a nie gotówką.

5. Porównuj oferty – wybieraj najtańsze
Zakres OC zawsze jest identyczny, dlatego podczas wyboru jednego z kilkudziesięciu ubezpieczycieli warto kierować się przede wszystkim najniższą ceną. Jak jednak dokonać skutecznego porównania? Przecież przeglądanie strona po stronie, oferta po ofercie wydaje się zadaniem czasochłonnym ponad wszelkie wyobrażenia. Cóż, właśnie dlatego warto wyszukać ubezpieczenie samochodu na kalkulator-oc-ac.auto.pl lub w podobnie skonstruowanym kalkulatorze. Wystarczy wypełnić prosty formularz i w parę minut można otrzymać klarowną informację: w towarzystwie ubezpieczeniowym „X” czeka najtańsze OC, niższe o nawet kilkaset złotych od konkurencyjnych.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Katarzyna pisze

    Warto zauważyć, że niektóre towarzystwa oferują ochronę zniżek. Jeśli dokupi się taką klauzulę, to ubezpieczyciel wybaczy jedną szkodę w ciągu roku. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy zastanawiają się nad współwłasnością pojazdu.
    Katarzyna
    ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Zostaw odpowiedź