miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ogólnopolski program Czyste powietrze powierzony nowosądeczaninowi!

Bartłomiej Orzeł: moim zadaniem będzie dokończenie reformy programu Czyste Powietrze

0 301

Moim zadaniem będzie dokończenie reformy programy Czyste Powietrze – powiedział PAP nowy pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł. Dodał, że będą to zmiany ewolucyjne, a nie rewolucyjne. Orzeł pochodzi z Nowego Sącza, nominację z rąk premiera mateusza Morawieckiego otrzymał dzisiaj, 7 września.

 

Czytaj również: Trwa rekrutacja w nowosądeckim PWSZ

 

Moim zadaniem jako pełnomocnika jest ponadresortowe koordynowanie w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego polityki w sprawie programu Czyste Powietrze, ale nie tylko. Będę również przewodniczył Komitetowi Sterującemu Krajowego Programu Ochrony Powietrza oraz odpowiadał za doskonalenie działań sektora publicznego na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce – powiedział PAP Orzeł, który w poniedziałek poinformował o swojej nominacji.

Przyznał, że jego działania będą odbywały się na styku wielu resortów, m.in. budownictwa, infrastruktury, polityki społecznej, klimatu, środowiska, ale także rolnictwa i rozwoju wsi. W jego ocenie konieczne jest zazębianie działań w tym zakresie na poziomie tych resortów.

 

Premier Mateusz Morawiecki wręczył mi dziś powołanie na stanowisko pełnomocnika ds. Programu Czyste Powietrze. Smog to jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych współczesnego świata, a program Czyste Powietrze jest realną odpowiedzią na ten problem. 
Do moich zadań będzie należała również koordynacja polityki antysmogowej na poziomie krajowym oraz przewodniczenie Komitetowi Sterującemu Krajowego Programu Ochrony Powietrza. To miejsce, gdzie będę mógł spożytkować wiedzę zdobytą podczas pracy w antysmogowym III sektorze.
Na koniec chciałbym serdecznie podziękować Premierowi oraz osobie, bez której Czystego Powietrza by nie było – Piotrowi Woźnemu. Jego upór i zaangażowanie zaowocowały realnym programem zwalczania smogu w Polsce.

 

 

Zadania na najbliższy czas to dokończenie reformy programu Czyste Powietrze rozpoczętej przez Piotra Woźnego, który wykonał tytaniczną pracę, aby stworzyć ten program, który jest realną odpowiedzią na problem smogu w Polsce. Dziś program wymaga pewnych zmian, ale bardziej są to zmiany ewolucyjne niż rewolucyjne – na przykład włączenie banków w system składania wniosków czy stworzenie mechanizmu, który ułatwi najbiedniejszym korzystanie z programu. Sama struktura programu raczej pozostanie niezmieniona – powiedział PAP Orzeł.

Wyraził przekonanie, że konieczne jest również opracowanie programu dla prywatnych budynków wielorodzinnych. – Szacuje się, że w samym Wrocławiu takich +kopciuchów+ w budynkach wielorodzinnych jest nawet 13000, a tam często mieszkają ludzie mniej zamożni – dlatego trzeba im pomóc – podkreślił.

Dodał, że w przeszłości współtworzył Sądecki Alarm Smogowy, który wchodził w skład Polskiego Alarmu, więc tematyka zanieczyszczenia środowiska jest mu bardzo dobrze znana. Bartłomiej Orzeł z wykształcenia jest ekonomistą. Sądeczanin jest również twórcą Ośrodka Studiów o Mieście Nowym Sączu. W lutym tego roku został zastępcą dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu (aktualnie nie sprawuje tej funkcji), zaś w 2019 roku bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 33 (województwo świętokrzyskie).

źródło: PAP
fot. Facebook Bartłomiej Orzeł

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź