miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ogrodowy grill gazowy – dlaczego warto się na niego zdecydować?

0 480

W końcu powitaliśmy sezon grillowy i upragnione lato – tym razem na szczęście bez obostrzeń i większych ograniczeń, za to z wysokimi temperaturami. Wszyscy jesteśmy spragnieni letnich wieczorów, spędzanych na świeżym powietrzu – na tarasie lub w pachnącym maciejką ogrodzie. W duecie, z rodziną i przyjaciółmi, pośród gwaru rozmów i brzęku wznoszonych toastów. Na ten sezon warto zatem zaopatrzyć się w grilla. W dzisiejszym artykule proponujemy grilla na gaz. Czym się charakteryzuje, czy warto się na niego zdecydować oraz na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym różni się grill gazowy od zwykłego grilla węglowego?

Grille gazowe – jak sama nazwa wskazuje – zasilane są na gaz. Jest to pierwsza i zarazem najistotniejsza różnica, która odróżnia grill gazowy od węglowego. Pozostałe różnice czy też cechy wyróżniające urządzenie zależą od konkretnego modelu. Warto wspomnieć, że grill gazowy idealnie dopełni aranżację ogrodu czy tarasu, gdyż cechuje się estetycznym i ponadczasowym designem.

Ponadto grilla można używać bez obaw o wrażenia zapachowe czy wizualne – podczas obróbki termicznej żywności nie doświadczamy woni gryzącego dymu, ponieważ zwyczajnie się on nie pojawia. To również stanowi istotną różnicę w porównaniu z grillem tradycyjnym. Szczególnie dla osób, które nie przepadają za rozpalaniem grilla i pilnowaniem żaru w obłokach dymu. W tym zestawieniu zdecydowanie przegrywają klasyczne grille węglowe.

Grille gazowe dostępne są tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/grillowanie.html.

Grill na gaz – wady i zalety

Jak każde rozwiązanie – tak i dobry grill gazowy ma swoje wady i zalety. O tych drugich pisaliśmy już pokrótce w poprzednim akapicie.

Jakie zalety niesie zatem za sobą posiadanie gazowego grilla ogrodowego?

  • Uruchamia się od razu – grilli gazowych można używać od razu, nie trzeba czekać, aż rozpali się brykiet, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego węglowego grilla.
  • Brak gryzącego dymu – gazowy grill ogrodowy nie emituje żadnego dymu, a co za tym idzie, jest w pełni bezpieczny zarówno dla użytkownika, jak i dla środowiska.
  • Brak wpływu na smak potrawy – przygotowywana na ruszcie w grillach gazowych potrawa nie pochłania zapachów ani nie zmienia smaku podczas przyrządzania.
  • Łatwość utrzymania czystości – używania grilla gazowego nie wiąże się z koniecznością sprzątania pozostałości po grillowaniu pod postacią popiołu itp., a poszczególne elementy łatwo jest wyczyścić czy umyć.
  • Brak konieczności stania przy grillu – kiedy impreza trwa w najlepsze, nikt nie lubi pełnić funkcji „nadwornego kucharza”, marnując czas przy dymiącym grillu. Gazowe grille eliminują tego typu rozterki. Nie trzeba pilnować żaru czy przyrządzanego jedzenia. Potrawa grilluje się równomiernie we wnętrzu grilla bez konieczności ciągłego doglądania całego procesu.

Nasuwa się jednak pytanie: jakie są wady grilla gazowego?

  • Konieczność podłączenia butli z gazem – tego typu grill musi być oczywiści zasilany dopływem gazu, najczęściej dostarczanego z podłączonej butli. Niemniej większość urządzeń posiada w dolnej części szafkę, w której można schować butlę.

Jak zatem widać – nad wadami zdecydowanie przeważają zalety. To niewątpliwie argument, przemawiający za tym, by nabyć pierwszy grill gazowy. 

Grille gazowe – na jakie cechy budowy grilla gazowego zwracać uwagę? 

Jaki grill gazowy kupić? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonany jest sprzęt do grillowania. Gazowy grill ogrodowy z reguły wyprodukowany jest ze stali szlachetnej i emaliowanej, co zapewnia najwyższą jakość urządzenia, pozwala na łatwe utrzymanie czystości i sprawia, że jest on odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dobrze, by taki gazowy grill ogrodowy z rusztem żeliwnym wyposażony był w szafkę na butlę gazową, o czym już wspominaliśmy.

Ponadto koniecznie trzeba zwrócić uwagę na liczbę palników. Szczególnie jeśli planujemy używać grilla podczas imprez czy spotkań plenerowych w większym składzie. Pozwala to na szybkie przyrządzenie posiłku dla wszystkich gości i sprawia, że nie trzeba nieustannie doglądać przygotowywanych ulubionych potraw. Ponadto do wyboru są grille ogrodowe stacjonarne (do postawienia na stole czy murku) oraz mobilne (na kółkach).

Jakie parametry w grillu gazowym mają znaczenie?

Wybierając jakikolwiek sprzęt, warto zwracać uwagę na poszczególne parametry urządzenia. Podobnie jest, kiedy zastanawiamy się, jaki grill gazowy wybrać. Zwłaszcza że jest to sprzęt, który niejednokrotnie stanowi niemałą inwestycję. Bez wątpienia warto ją ponieść, by urozmaicić życie towarzyskie, ułatwić organizowanie przyjęć pod chmurką, a przede wszystkim – zapewnić rodzinie i przyjaciołom zdrowe i aromatyczne posiłki w letnie wieczory.

Tym samym trzeba zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • wymiary grilla i rusztu,
  • liczba palników,
  • rodzaj zapłonu,
  • czas nagrzewania,
  • maksymalna moc,
  • materiał, z jakiego wykonano grilla,
  • długość gwarancji.

Podsumowując; gazowy grill ogrodowy to doskonała alternatywa dla tradycyjnego grilla węglowego. Bezproblemowe przygotowanie posiłku bez dymu, popiołu i nieprzyjemnych zapachów to coś, o czym marzy każdy amator grillowanych potraw, okraszonych soczystą sałatką z sezonowych warzyw. Wybór nie powinien być trudny. Grille gazowe to solidne urządzenia, które posłużą latami. Wystarczy kierować się osobistymi preferencjami, by wybrać optymalny model.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź