miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Pierwszy DRAGON 2 z NEWAGU dla Laude Smart Intermodal! Wartość kontraktu to ponad 60 mln złotych

0 561

Nowosądecka firma Newag przekazała w środę pierwszą lokomotywę elektryczną Dragon 2 wyprodukowaną na zamówienie spółki Laude Smart Intermodal. W sumie – zgodnie z kontraktem zawartym w 2019 r. – przewoźnik kupił cztery takie pojazdy za 60,4 mln zł netto. W dniu dzisiejszym (7 maja 2020 r.), równo 12 miesięcy od daty podpisania umowy, spółka Laude Smart Intermodal odebrała pierwszą z czterech zamówionych lokomotyw elektrycznych DRAGON 2. W uroczystości udział wziął Prezes Laude – Marcin Witczak oraz Wiceprezes Newagu – Józef Michalik.

 

Czytaj również: Roman Kluska: Rolnictwo to piękny zawód [Wywiad] – KLIK

 

Umowa z dn. 6 maja 2019r. gwarantowała dostawę czterech fabrycznie nowych sześcioosiowych lokomotyw elektrycznych typu DRAGON 2, w tym dwóch wyposażonych w spalinowy moduł dojazdowy. Zgodnie z ustalonym harmonogramem dostaw, zakończenie odbiorów planowane jest w III kw. 2020r. Realizacja kontraktu jest współfinansowana ze środków Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

 

 

Zakup lokomotyw stanowi element szerszej strategii spółki Laude Smart Intermodal mającej na celu zoptymalizowanie transportu zarówno ładunków ciężkich, jak i standardowych, przewożonych obecnie transportem drogowym pomiędzy krajami UE i wschodnią Europą. Już dziś spółka wykonuje bezpośrednie przewozy kolejowe z Rosji do UE korzystając z własnego taboru wagonów normalnotorowych, szerokotorowych, kontenerów i własnych terminali przeładunkowych.

Głównym atutem lokomotywy DRAGON 2 jest bardzo wysoka siła pociągowa, która w połączeniu z dużą masą, efektywnym systemem antypoślizgowym oraz napędem na każdą oś, umożliwia prowadzenie ciężkich składów towarowych. Ponadto, w pojeździe zabudowane są przekształtniki oparte na węgliku krzemu (SiC), które zapewniają bezawaryjną pracę w wysokich temperaturach, zmniejszenie poziomu hałasu, ograniczenie strat energii o 50% oraz zmniejszenie rozmiarów i masy urządzeń o 60%.

Lokomotywa DRAGON 2 jest pierwszą lokomotywą we flocie Laude Smart Intermodal. Dragon 2 to pierwsza w Europie 6-osiowa lokomotywa elektryczna, w pełni zgodna z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI 2014) wyposażona w ETCS poziom 2. Jej przeznaczeniem jest prowadzenie ciężkich składów towarowych. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, pojazd został zaprojektowany przez polskich inżynierów i w pełni wyprodukowany w kraju. 78 proc. komponentów użytych do budowy tej lokomotywy pochodzi od polskich producentów.

Jednym z głównych odbiorców lokomotywy Dragon jest spółka PKP Cargo, która do tej pory zamówiła 34 pojazdy Dragon 2.

____________________________

Laude Smart Intermodal S.A. jako dostawca usług transportowych i logistycznych, jest jedną z najprężniej rozwijających się  firm  w sektorze, stawiającą  sobie  za cel  osiągnięcie  pozycji  lidera  na  rynku  transportu
i logistyki. Głównym obszarem działalności firmy jest kompleksowa organizacja transportu różnych grup towarowych przy użyciu transportu intermodalnego i innowacyjnych kontenerów Laude, a także konwencjonalnego transportu drogowego, kolejowego, śródlądowego i morskiego. Firma jest właścicielem pociągów intermodalnych łączących Polskę z Ukrainą, Rosją i Mołdawią. Ponadto świadczy usługi przeładunkowe w nowoczesnym Centrum Logistycznym Laude w Zamościu.

 

Opr. Rafał Kmak
źródło: newag
 
Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź