miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

PIT 37 – 3 rzeczy, które mogą pomóc w rozliczeniu podatkowym

0 177

Deklarację podatkową, w której zawierać się będzie rozliczony dochód za zeszły rok powinien złożyć każdy obywatel, osiągający przychód. Jednym z najczęstszych rozwiązań stosowanych przez podatników jest zastosowanie formularza PIT 37. Umożliwia on rozliczenie się osobom, które osiągają dochody z tytułu umów o pracę, umów o dzieło, umów zlecenia czy też emerytur. Przy pomocy deklaracji pit-37 można rozliczać się samotnie lub z współmałżonkiem. Ostatecznym terminem składania zeznań podatkowych jest ostatni dzień kwietnia tego roku.

1. PIT 37
2. Kwota wolna od podatku
3. Program do rozliczania pitów

PIT 37
PIT-37 w 2020 roku ponownie jest najchętniej wybieranym formularzem. Jest on szczególnie korzystny dla osób samotnych, które rozliczają się razem z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, iż aby zostać uznanym za samotnego rodzica należy spełnić kilka warunków. Z definicji należy opiekować się dzieckiem w pojedynkę w określonym miejscu i czasie. Można zatem być samotnym rodzicem nawet, jeśli jest się w związku małżeńskim (ale partner przebywa w więzieniu). PIT-37 można rozliczać wspólnie z małżonkiem, jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy zarówno mąż, jak i żona mogą rozliczać się w ten sposób. Rozliczenie PIT-37 wspólnie jest wtedy korzystne i możliwe nawet wtedy, gdy jedno z małżonków nie mieszka w Polsce, ale na terenie Unii Europejskiej. Wystarczy 75 % wspólnego dochodu osiągnąć w Polsce, by właśnie w naszym kraju móc złożyć druk PIT-37.

Kwota wolna od podatku
Wypełniając formularz PIT-37 należy pamiętać o uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku. Kwota zwolniona od opodatkowania w tym roku jest uzależniona od wysokości ubiegłorocznych dochodów. W październiku roku 2019 nastąpiło obniżenie najniższego progu podatkowego, dzięki czemu kwota wolna od podatku w 2020 roku została ujednolicona. Trzeba jednak pamiętać, iż nawet jeśli w ubiegłym roku kwota wolna od podatku była większa niż nasze dochody, należy wypełnić druk PIT-37 za 2019 rok, choć oczywiście nie zapłacimy żadnej daniny do Skarbu Państwa.

Program do rozliczania pitów
Złożenie formularza PIT 37 przez Internet jest bardzo popularną i chętnie stosowaną formą rozliczenia. Wystarczy wykorzystać darmowy program do rozliczenia PIT 37 i wprowadzić wszystkie dane, by uniknąć stania w kolejkach i straty czasu. Wypełnienie i wysłanie deklaracji PIT 37 online jest banalnie proste i intuicyjne, nie powinno więc stanowić problemu nawet dla osób nie znających się na komputerach. Oprogramowanie takie umożliwia rozliczenie się każdemu typowi podatnika, niezależnie od tego czy jest się osobą fizyczną czy podmiotem gospodarczym, prowadzącym działalność w oparciu o ryczałt ewidencjonowany.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź