miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ponad 100 mln. zł nie trafi do Nowego Sącza! Sądecki NEWAG przegrał z bydgoską Pesą!

1 1 093

Sądecka firm Newag nie wzbogaci się o przeszło 100 mln. złotych. To efekt rozstrzygnięcia przetargu, który zakładał dostawę czterech nowych pociągów dla województwa małopolskiego. Różnica między ofertami złożonymi przez gigantów to raptem 500 tys. złotych.

 

Czytaj również: Premier Gowin oraz Gut Mostowy o Euro!

 

Województwo małopolskie rozstrzygnęło przetarg na dostawę czterech nowych pociągów na potrzeby rozwoju kolei małopolskich. Dostarczy je bydgoska Pesa. Zakup zostanie dofinansowany ze środków europejskich.

W przetargu wpłynęły dwie oferty złożone przez bydgoską Pesę i nowosądecki Newag. Wybrana oferta spełniała wszystkie wymagania zamawiającego i uzyskała najwyższą łączną liczbę punktów w kryteriach oceny ofert. Koszt zakupu taboru został w niej określony na 109,7 mln zł. Konkurencyjna oferta opiewała na 110,2 mln zł. Przetarg rozstrzygnięto, mimo że obie propozycje przewyższały kwotę, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, tj. 93,2 mln zł.

Zgodnie w warunkami przetargu region zamierza kupić cztery sztuki fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) w wersji czteroczłonowej, przeznaczonych do obsługi połączeń pasażerskich na liniach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Był to już trzeci przetarg na dostawę czterech nowych EZT. Poprzednie dwa zostały unieważnione – w lipcu zeszłego roku i styczniu br., ponieważ złożone oferty przewyższały kwotę, którą samorząd zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Według władz regionu kolejowa flota województwa małopolskiego liczy obecnie 22 pociągi z napędem elektrycznym.

Na początku 2017 roku województwo małopolskie zrealizowało kontrakt zawarty z firmą Newag na zakup 13 pociągów elektrycznych Impuls. Wartość zamówienia wynosiła 304 mln zł brutto, z czego część stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Opr. Rafał Kmak
fot. archiwum

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. axa121 pisze

    wiadomo czemu przegral, politycy i wszstko jasne. ukladziki ukladziki.

Zostaw odpowiedź