miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Poseł Wicher: Do końca miesiąca 500 zł na dziecko z „Bonu turystycznego”!

Sejm przyjął ustawę o bonie turystycznym; obejmie też dzieci rodziców pracujących za granicą

0 817

Podczas dzisiejszej (16 lipca) konferencji prasowej poseł na Sejm RP Patryk Wicher zapowiedział, że na finiszu są prace związane z bonem turystycznym. – Do końca lipca prace zakończą się i będzie można skorzystać z bonu turystycznego w wysokości 500 zł na każde dziecko. Dodatkowo pakiet został powiększony o możliwość skorzystania z bonu przez osoby pracujące za granicą. Dzieci niepełnosprawne otrzymają 1000 zł. Z bonu skorzystać będzie można do marca 2022 roku – mówił poseł Wicher. Za całość prac związanych z bonem odpowiada poseł z Sądecczyzny, wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

 

Czytaj również: 316556 głosów na Andrzeja Dudę!
Struktury PiS podsumowały wybory prezydenckie 2020

 

Bon turystyczny zostanie rozszerzony na dzieci rodziców pracujących za granicą – wynika z przyjętych wczoraj (15 lipca) przez Sejm części poprawek do prezydenckiej ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. W środę Sejm poparł ponad połowę poprawek jakie do ustawy zaproponował wcześniej Senat. Większość z nich miała charakter legislacyjny i doprecyzowała przepisy ustawy.

 

Podczas konferencji wspomniano również o bonie turystycznym, który niezależnie od prac w Sejmie przygotowuje Województwo Małopolskie – zapowiedział marszałek Witold Kozłowski

 

Najważniejszą poprawką, na którą zgodził się Sejm było rozszerzenie beneficjentów bonu turystycznego o dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Według szacunków, dzięki temu rozwiązaniu, bonem objętych zostanie dodatkowe 150-200 tys. dzieci.

 

 

Sejm odrzucił senacką poprawkę, by bonem objąć również emerytów i rencistów. Według Senatu, rozwiązanie to wychodziło naprzeciw oczekiwaniom tej grupy społecznej i miało stanowić wymierne wsparcie finansowe, zwłaszcza w odniesieniu do osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe. W trakcie prac nad ustawą zarówno w parlamencie jak i w mediach, przedstawiciele partii rządzącej przypominali, że emeryci zostali objęci w tym roku 13. emeryturą, a są też zapowiedzi co do wypłaty 14.

Bon turystyczny ma trafić do 6,5 mln polskich dzieci. Wartość pomocy sięgać będzie 3,5 mld zł. Bonem będzie można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku.

Bon będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 plus. Świadczenie w formie bonu – w wysokości 500 zł – będzie przysługiwało osobom pobierającym świadczenie wychowawcze 500 plus oraz dla dzieci umieszczonych w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł.

Rafał Kmak
źródło: PAP
fot. miastoNS.pl, pixabay.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź