miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Pożyczki unijne – 5 rzeczy, które warto wiedzieć [Poradnik]

0 2 412

Prowadzisz działalność gospodarczą? Szukasz bezpiecznego i niskooprocentowanego wsparcia swojego biznesu? Chcesz zakupić maszyny, urządzenia, wyposażenie, zakupić nieruchomości lub środki transportu na potrzeby prowadzonej firmy? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, zdobądź nawet milion złotych i zrealizuj inwestycje, które zapewnią szybki rozwój Twojego przedsiębiorstwa!

 

Czytaj również: Przygotowania Łukasza Pławeckiego
do walki o tytuł Mistrza Świata tematem pracy magisterskiej

 

1. Gdzie po pożyczkę unijną?
Na początek warto odwiedzić stronę Pożyczka Unijna – (KLIK) i dowiedzieć się, czy spełniamy warunki do udzielenia pożyczki, a następnie odwiedzić oddział Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) przy ulicy Zamkniętej 10/ Wielickiej 29 w Krakowie, gdzie uzyskamy komplet informacji. Pracownicy LFR udzielają bezpłatnej pomocy przy wypełnieniu wniosku o udzielenie pożyczki unijnej.

2. Jaka jest wysokość i oprocentowanie?
Przedsiębiorcy mogą otrzymać pożyczki unijne na preferencyjnych zasadach – z niskim i stałym oprocentowaniem od 1,87% w skali roku, które jest znacznie korzystniejsze od oprocentowania na zasadach rynkowych. Kwota pożyczki, jaką mogą uzyskać wynosi, od 10 tysięcy do 1 miliona złotych. Nie ma prowizji za udzielenie pożyczki oraz konieczności wnoszenia wkładu własnego. Okres finansowania wynosi do 7 lat, a na rozpoczęcie spłaty kapitału może być nawet 6 miesięcy.

3. Dla kogo są pożyczki unijne?
Program pożyczek kierowany jest do mikro, małych lub średnich przedsiębiorców, prowadzących działalność dłużej niż 24 miesiące na terenie województwa małopolskiego. Podstawowe warunki i zasady udzielania pożyczek unijnych dla przedsiębiorców dostępne są na stronie Pożyczka Unijna – (KLIK)

4. Na co można przeznaczyć środki?
Środki z pożyczki unijnej przedsiębiorca przeznaczyć może między innymi na zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia, zakup nieruchomości i środków transportu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą też sfinansować zapłatę podatku VAT z tytułu realizowanej inwestycji, do momentu jego zwrotu z Urzędu Skarbowego.

5. Skąd pochodzą środki projektowe?

 

 

Już od blisko dwóch lat w województwie małopolskim działa program – Małopolska Pożyczka realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wsparcia przedsiębiorcom, z ramienia BGK, udziela m.in. Lubelska Fundacja Rozwoju, która została wybrana jako profesjonalna instytucja finansująca.

Pożyczki udzielane są w ramach projektu „Zintegrowany projekt wsparcia instrumentów finansowych w Małopolsce”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Mat. informacyjno-promocyjny.
Fot. Archiwum LFR

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź