miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech i w Polsce – podstawowe różnice

1 552

 

Pozornie, opiekunka osób starszych w Niemczech i w Polsce powinna zajmować się tym samym. Seniorzy mają bowiem zbliżone potrzeby, niezależnie od kraju zamieszkania. Okazuje się jednak, że istnieje ogromna różnica w sposobie organizacji oraz w warunkach pracy. Przyglądnęliśmy się temu, na czym polegają główne różnice i w którym kraju lepiej pracować w obszarze opieki senioralnej.

Charakterystyka pracy w Niemczech
Podstawowe czynności wykonywane przez opiekunkę osób starszych są podobne niezależnie od tego, czy pracuje ona w Polce czy też w Niemczech. Jej zadaniem jest pomoc seniorowi w codziennych czynnościach higienicznych, zrobienie zakupów, posprzątanie mieszkania, czy przygotowanie obiadu i kolacji. Wymagania w dużej mierze są jednak uzależnione od konkretnego podopiecznego i czasami mogą być nieco wyższe. Jednak różnica pomiędzy pracą w Polsce i w Niemczech polega na czymś zupełnie innym.

Przede wszystkim, w Polsce częściej opieka nad seniorem polega na pomocy doraźnej. Opiekunka seniora przychodzi do niego każdego dnia na kilka godzin, po czym wraca do swojego domu. W Niemczech przyjęto nieco inny model pracy, w którym opiekunka osób starszych zwykle mieszka ze swoim podopiecznym. Poniekąd wypracowanie takiego modelu było wymuszone faktem, że w opiece senioralnej w Niemczech pracuje wielu emigrantów. Przyjeżdżając do Niemiec, zwykle nie dysponują oni mieszkaniem ani środkami na jego wynajem. Lepszym rozwiązaniem z perspektywy ekonomicznej jest zatem dzielenie lokalu z seniorem. Poza tym, podopieczny z pewnością czuje się bezpieczniej, wiedząc, iż opiekunka sprawuje nad nim pieczę przez 24 godziny. Z pewnością stała obecność opiekunki w domu seniora umożliwia również zaplanowanie pracy w sposób najbardziej komfortowy zarówno dla podopiecznego, jak i dla opiekunki. Rzecz w tym, że opiekunka ma cały dzień i noc na wykonanie niezbędnych czynności, przez co jeśli tak jej wygodniej, gotowaniem obiadu na następny dzień czy też sprzątaniem kuchni może się zająć np. późnym wieczorem, o ile nie przeszkadza to seniorowi.

Wynagrodzenie dla opiekunek osób starszych
Różnicę, która dla większości wyjeżdżających do pracy w opiece senioralnej w Niemczech jest najistotniejsza, stanowią zarobki w Polsce i w Niemczech. Stwierdzenie, iż różnice między nimi są duże to niewątpliwy eufemizm. Opiekunka osób starszych u naszych zachodnich sąsiadów zarabia nawet 3-4 razy więcej niż w Polsce. Do tego, jeśli warunki pracy są ciężkie, podopieczny szczególnie wymagający, lub występują jakiekolwiek inne trudności, pracodawcy oferują wysokie premie. Trzeba również wziąć pod uwagę, iż zwykle polska opiekunka seniora, która wyjeżdża pracować w Niemczech, na miejscu nie ponosi żadnych kosztów zakwaterowania. Umożliwia to odłożenie niemałej sumy pieniędzy nawet w ciągu zalewie kilkumiesięcznego pobytu.

Prestiż zawodu w Niemczech i w Polsce
Różnice w zarobkach opiekunek osób starszych w Niemczech i w Polsce wynikają z pewnością z przepaści rozwojowej gospodarek obu państw, jednak nie tylko dlatego opieka nad niemieckimi seniorami jest lepiej płatna. Rzecz w tym, że opiekunka osób starszych w Niemczech cieszy się prestiżem. Zawód ten jest wysoko ceniony, gdyż społeczeństwo czuje obowiązek zapewnienia godnej opieki seniorom. W Polsce opiekunki seniorów wciąż zdają się nie być dostatecznie poważane, co przekłada się na niższe zarobki, ale również na mniejszą motywację do pracy oraz powszechną emigrację przedstawicieli zawodu.

Pomocy podczas przygotowywania tekstu udzielił portal Opiekunki24.pl – platforma z ogłoszeniami, na której pracę znajdzie każda opiekunka osób starszych poszukująca zatrudnienia w Niemczech.

Mat. informacyjny

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Olga pisze

    Wyjeżdżając do Niemiec w charaterze opiekunki o wiele więcej można zarobić, sama akurat nie jestem opiekunką, wykonuje inną pracę. Mam znajomą współpracującą z promedica i ona mi opowiadała jak jej wynagrodzenie wygląa i praca.

Zostaw odpowiedź