miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Rolety rzymskie, czyli nowe podejście do kwestii osłony przed słońcem

0 220

Rolety rzymskie zamiast zasłon? To rozwiązanie na pewno ma sporo plusów. Odsłaniamy tajemnice rolet rzymskich i zdradzamy, czemu warto na nie postawić.

Rolety rzymskie – starożytny pomysł w nowej odsłonie

Historia rolet rzymskich faktycznie sięga czasów starożytnych, a dokładniej Starożytnego Rzymu. Pierwsze rolety rzymskie pełniły wyłącznie funkcję praktyczną. Mądre Rzymianki wieszały w drzwiach i oknach mokre tkaniny, by w ten sposób chronić dom przed gorącem i kurzem. Montowanie owych tkanin nad oknami dało pierwowzór dzisiejszym roletom.

W okresie średniowiecza i renesansu okien praktycznie nie zasłaniano. Miało to być dowodem na bogobojne prowadzenie się i brak tajemnic. W ten sposób rolety rzymskie zostały zapomniane. Gdy znowu przyszła moda na zasłanianie okien, do głosu doszły zasłony. Przez około trzysta lat niepodzielnie królowały na oknach, dopiero w połowie ubiegłego wieku robiąc miejsce na żaluzje i verticale. Spektakularny powrót rolet rzymskich był możliwy dzięki połączeniu funkcji praktycznych i dekoracyjnych. Dziś nikt nie zadowoli się roletą, która tylko chroni przed słońcem. Współczesna roleta rzymska musi być dopełnieniem wystroju salonu, niemalże jego integralną częścią.

 

Rolety rzymskie – starożytny pomysł w nowej odsłonie

 

Rolety rzymskie – dlaczego warto się na nie zdecydować

Roleta rzymska po opuszczeniu przypomina gładką zasłonę. Dobrze osłania okno i, jeśli została uszyta z tkaniny zaciemniającej, blokuje dopływ promieni słonecznych i pozwala stworzyć przyjemny półmrok nawet w dzień. Dlaczego więc warto postawić na rolety zamiast zasłon?

Rolety zajmują zdecydowanie mniej miejsca. W dzień, gdy okno jest odsłonięte, roleta tworzy nad nim barwną dekorację i nie zajmuje miejsca po bokach okien. To ważne zwłaszcza w małych wnętrzach.

Roletą można przesłonić całe okno lub tylko jego część. Słońce najczęściej zagląda do domu przez górny fragment szyby i wystarczy minimalnie opuścić rolety, by uniknąć promieni słonecznych wpadających wprost do oczu. Jeśli okno jest zasłaniane zasłonami, w analogicznej sytuacji nie da się przesłonić tylko górnej części.

Elegancko wyglądające zasłony powinny sięgać do podłogi. Nie zawsze w pokoju jest na to miejsce. W takim wypadku roleta rzymska wypada zdecydowanie korzystniej niż zasłony kończące się na linii parapetu.

Rolety rzymskie w odróżnieniu od tradycyjnych można zdejmować z okien i prać.

Rolety rzymskie – z falbanami czy bez

Rolety rzymskie kojarzą się często z obfitymi zwojami tkaniny, zakończonymi falbaną. Tym samym powstaje pytanie, czy rolety rzymskie pasują do minimalistycznie urządzonych wnętrz. Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej tak, bo rolety rzymskie to nie tylko te suto marszczone przypominające teatralne kotary, ale też proste, symetrycznie składające się kupony materiału. Te pierwsze, uszyte z większą finezją, doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour lub boho i tu jak najbardziej na miejscu będzie falbana w dolnej części. Drugie – proste i gładkie doskonale wpiszą się w we wnętrza urządzone z prostotą.

Przeczytaj także: Czym są rolety rzymskie? O czym pamiętać podczas ich wyboru?

Eurofirany to marka znana na rynku od dwudziestu dziewięciu lat. Oferuje gotowe tekstylia dekoracyjne i użytkowe, a także szyte na wymiar firany, zasłony i rolety. Zamówienia przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej oraz w kilkudziesięciu salonach stacjonarnych w całej Polsce. Trzy nowe kolekcje: Ella Line, Diva Line i Reina Line to nowość w ofercie marki i otwarcie się na potrzeby różnych grup klientów.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź