miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

UTK dopuścił do ruchu pierwsze w Polsce pociągi hybrydowe wyprodukowane przez Newag

0 606

Urząd Transportu Kolejowego wydał w czwartek zezwolenie na dopuszczenie do ruchu pierwszych w Polsce pociągów hybrydowych wyprodukowanych przez nowosądecką firmę Newag. Pojazdy Impuls 2 typu 36WEh zamówiło województwo zachodniopomorskie. Jak poinformował nowosądecki producent, dopuszczenie pociągów do ruchu przez UTK, “to kolejny duży krok do wprowadzania ekologicznego transportu na tory”.

 

Czytaj również: Oto najpiękniejsze zegarki Vostok z czarną tarczą

 

Pierwsze hybrydowe pociągi trafią na Pomorze Zachodnie. Według zapewnień producenta, dwa pojazdy znajdują się już na etapie produkcyjnym, a dostawa ich nastąpi jeszcze w tym roku.

Zawarta w lipcu tego roku umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego a firmą Newag gwarantuje dostawę dwóch pojazdów Impuls 2 typu 36WEh z napędem hybrydowym oraz możliwość zamówienia kolejnych dziesięciu, fabrycznie nowych dwunapędowych zespołów trakcyjnych do obsługi kolejowych przewozów pasażerskich w ruchu regionalnym. Szacunkowa wartość całego zamówienia wynosi 240 mln zł.

Hybrydowe pociągi Newagu w tym miesiącu zamówiły także Koleje Dolnośląskie. Zdecydowały się one na zakup sześciu pojazdów typu za 137,4 mln zł netto.

Hybrydowy zespół trakcyjny Impuls 2 typu 36WEh jest pierwszym polskim pojazdem szynowym, który oprócz silników elektrycznych posiada też silniki spalinowe, które pozwalają na przejazd po odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej.

“Zastosowanie innowacyjnej technologii w Impulsie sprawia, że funkcjonalność i zakres zastosowania pojazdu przez przewoźników diametralnie wzrasta, a ponadto komfort jazdy pasażerów radykalnie się podnosi” – wskazał producent.

źródło: PAP
fot. newag

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź