miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W niedzielę sklepy otwarte!

0 352

W niedzielę, 13 grudnia sklepy będą otwarte. W sklepach obowiązuje ścisły rygor sanitarny i limit osób. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jeszcze w niedzielę, 20 grudnia.

 

Czytaj również: Zderzenie trzech osobówek, cztery osoby poszkodowane [Zdjęcia]

 

W związku z epidemią, w sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób – maksymalnie jeden klient na 15 metrów kwadratowych. Ponadto we wszystkich placówkach jest wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak siądziemy przy świątecznym stole, kuszeni atrakcyjnymi ofertami rzucimy się w wir zakupów. W okresie przedświątecznym trzeba pamiętać, żeby zachować szczególną ostrożność i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i tych internetowych.

Wprawdzie atmosferę świąteczną odczuwamy w sklepach już od dłuższego czasu, ale w okresie przedświątecznym wiele z nich przygotowuje atrakcyjne promocje oraz oferuje różnego rodzaju gratisy. Swoje towary sprzedają również przez Internet. Klienci chętnie korzystają z tej formy zakupów, ale niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w tym wirtualnym, możemy paść ofiarą oszustów. Dlatego szczególnie teraz, przed świętami, radzimy jak zadbać o bezpieczeństwo podczas zakupów on-line.

Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego. Możesz wybierać znane, zaufane, duże sklepy lub możesz sprawdzić sprzedawcę (np. po numerze NIP labo REGON).

Nie podawaj swoich danych logowania do bankowości mobilnej obcym, a do sklepów loguj się wyłącznie na ich oficjalnych stronach. Korzystaj z bezpiecznych metod płatności (zapoznaj się z instrukcjami swojego banku).

Jeżeli po transakcji i dokonaniu wszystkich płatności nie otrzymałeś towaru i nie masz kontaktu ze sprzedającym zgłoś sprawę na Policję.

Rozsądnie podchodź do zakupów w sklepach stacjonarnych – pamiętaj, że możesz stać się ofiarą przestępców w najmniej oczekiwanym momencie. Uważaj na kieszonkowców – lubią działać w tłumie (koronawirus też 😉 ). Kieszonkowcy często próbują odwracać uwagę osoby, dlatego bądź wyczulony na na podejrzane sytuacje – chroń swoje mienie! Nie odkładaj np. torebki, portfela, dokumentów, kluczy w trakcie dokonywania zakupów, gdyż przestępcy wykorzystują każdą nadarzającą się „okazję” oraz nieuwagę.

Jeżeli na zakupy wybierasz się razem z dziećmi, zwracaj na nie szczególną uwagę. W sytuacji zaginięcia dziecka, należy natychmiast powiadomić obsługę sklepu – pracowników ochrony oraz Policję. W sytuacjach zagrożenia, należy wykonywać polecenia pracowników sklepu – pracowników ochrony.

Ze względu na aktualnie panującą sytuację związaną epidemią COVID-19 pamiętaj, aby zakupy przebiegały w ścisłym reżimie sanitarnym.

źródło: PAP
fot. archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź