miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W Nowym Sączu powstała pierwsza Szkoła Coachingu!

0 1 419

Wkrótce ma miejsce otwarcie szkoły, jakiej w Nowym Sączu jeszcze nie było! Menedżerowie, psychologowie, czy pedagodzy nie będą musieli wyjeżdżać do większych miast, aby uczyć się tego, jak skutecznie pracować w relacji z drugim człowiekiem. Katarzyna Kuzak, założycielka firmy Motywatorium, psycholog i certyfikowany coach otwiera pierwszą w Nowym Sączu Szkołę Coachingu!

 

– Czy Nowy Sącz to dobre miejsce na Szkołę Coachingu?

– Od kilku lat przyglądam się sądeckiemu rynkowi usług. Widzę nie tylko miejsce, ale przede wszystkim ogromną szansę w ulokowaniu Szkoły Coachingu właśnie tutaj. Nasze miasto to miejsce, gdzie prężnie rozwija się biznes. To zasługa zarówno przedsiębiorców, jak i osób u nich zatrudnionych – m.in. menedżerów, którzy każdego dnia starają się połączyć oczekiwania pracodawcy z możliwościami personelu. Właśnie takim osobom dedykowana jest Szkoła Coachingu.

– Czego uczy szkoła?

– Program szkoły jest tak zbudowany, aby uczestnicy mieli możliwość zdobycia aż 11 kompetencji! Zajęcia mają charakter naprawdę intensywnego treningu umiejętności. Tak, aby po zakończeniu kursu uczestnicy mogli swobodnie i skutecznie przeprowadzać indywidualne sesje coachingowe.

– Czy te umiejętności są przydatne każdemu?

– Można tak powiedzieć (śmiech). Szczególnie przydają się takim osobom, które zarządzają personelem, wspierają innych w rozwoju czy realizacji założonych celów. Umiejętności coachingowe są także przydatne wszystkim zawodom pomocowym. Mam na myśli psychologów, pedagogów, prawników, lekarzy, czy dietetyków.

– Które umiejętności coachinowe są szczególnie ważne?

– Myślę, że każda z nich pozytywnie wpływa na tzw. klienta coachingu. Uczymy, jak zadawać trafne pytania, aby pomóc osobie wprowadzać zmianę do swojego zachowania i życia. Jak docierać do wewnętrznej motywacji, poszukiwać rozwiązań dylematów i problemów oraz ułatwiać podejmowanie decyzji.

 

 

 

– Czy w takim razie coaching to przepis na sukces?

– W pewnym sensie tak. Coaching pomaga w wydobywaniu wewnętrznej motywacji do działania, w zmianie negatywnych przekonań, które do tej pory blokowały nas przed realizowaniem części swoich celów i marzeń. Rozmowa coachingowa zawsze opiera się na wartościach klienta, czyli na tym, co jest dla niego najważniejsze.

– Jak wygląda takie spotkanie z Coachem?

– Sesja coachingowa ma swoją strukturę. Trwa ok godzinę (w zależności od podejścia coachingowego może trwać nawet 90 min). Zadaniem Coacha jest przeprowadzenie rozmowy z klientem, od ustalenia celu spotkania, aż po plan działania przybliżający go do jego realizacji. Załóżmy, że klient definiuje swój cel na sesję: „Chcę lepiej radzić sobie ze stresem.” Wówczas pomagamy klientowi w doprecyzowaniu tego celu. Staramy się dowiedzieć, po czym pozna, że lepiej sobie z nim radzi. Co się wtedy zmieni? Co będzie robił inaczej? Jak się wtedy będzie czuł? Dlaczego jest to dla niego ważne? Jak to „lepsze radzenie sobie ze stresem” wpłynie na jego życie? Kim się stanie, kiedy będzie potrafił się zrelaksować wtedy, gdy tego potrzebuje?

– Ciekawe. A czy nie łatwiej byłoby mu zaproponować po prostu jakieś rozwiązanie? Istnieje przecież wiele poradników jak to zrobić… Basen, książka, siłownia…?

– Wówczas rozmowa miałaby charakter doradczy, a nie coachingowy. Coach nie doradza. Nie mówi „Dasz radę!”, ani „Zrób tak. U mnie to działa”. Coaching zakłada, że każdy człowiek jest w stanie osiągnąć swój cel samodzielnie i że tylko on zna najlepszy dla siebie sposób! Potrzebuje tylko kogoś, kto jak Sokrates potrafi zadać odpowiednie pytanie, aby pobudzić jego wyobraźnię, wiarę w siebie i wiele innych umiejętności, które już posiada, a o których zapomina, lub twierdzi, że ich nie ma.

– To znaczy?

– Częstym celem coachingowym klientów jest np. „Chcę być bardziej pewny siebie”. Ktoś może wówczas zakładać w myślach, że w ogóle taki nie jest. W trakcie spotkania może się jednak okazać, że poproszony przez Coacha o przypomnienie sobie takiego momentu w życiu, kiedy zachował się w sposób pewny siebie, przyjdzie mu z łatwością. To może być nawet moment sprzed wielu lat! To jest jednak dowód na to, że coś o pewności siebie wie. Że już tego doświadczył i podczas sesji może przypomnieć sobie swój osobisty „przepis na sukces”. Nawet najmniejsze pozytywne doświadczenie klienta daje duże pole manewru, aby skutecznie pomóc mu w stworzeniu planu, który krok po kroku pomoże mu (w tym przypadku) ponownie stać się pewnym siebie.

– Brzmi naprawdę ciekawie. Ile trwa Szkoła Coachingu?

– Szkoła Coachingu trwa 5 miesięcy i składa się z 5 modułów. Pierwszy z nich poświęcony Podstawom Coachingu rusza już w październiku br. Spotykamy się raz w miesiącu, w weekend (sobota-niedziela), zdobywamy i intensywnie ćwiczymy kolejne umiejętności. W programie mamy m.in. moduł poświęcony Coachingowi w Biznesie. Zajęcia kończą się w lutym 2019r. Wówczas wszyscy uczestnicy przejdą własne sesje mentorskie, podczas których otrzymają wskazówki na temat prowadzonych sesji coachingowych. Na koniec uczestnicy podejdą do egzaminu weryfikującego ich kompetencje coachingowe.

– Do kiedy przyjmowane są zapisy?

Zapisy trwają jeszcze tydzień, aż do 20 września br. Warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na stronie: CoachingNowySacz.pl.

 

 

Mat. Prom.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź