miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W weekend w kinie zjesz popcorn! Kolejne luzowanie obostrzeń

0 319

W okresie wakacyjnym w restauracjach, punktach gastronomicznych, kinach i teatrach, a także wesołych miasteczkach klienci będą mogli zajmować do 75% miejsc, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zmiany wejdą w życie od 26 VI, a do limitu nie będę wliczane osoby zaszczepione. Ponadto od 26 czerwca w obiektach, w których dotychczas na 1 os. musiało przypadać 15 m2 – będzie przypadało 10 m2.

 

Czytaj również: Pociski artyleryjskie odnalezione na posesji

 

“Dotychczas w restauracjach i lokalach gastronomicznych mieliśmy limit zajętości co drugiego stolika, tutaj oczywiście zwiększamy obłożenie do 75%. Osoby zaszczepione mogą być wpuszczane poza limit” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

 

 

Od najbliższego weekendu będzie możliwość korzystania z konsumpcji w kinach, a od 26 czerwca limit zajętych miejsc w kinach i teatrach ma wynosić 75% (nie wliczając zaszczepionych). Także wesołe miasteczka, które mogły mieć dotychczas 50% obłożenia obiektu, od 26 czerwca będą mogły mieć 75% zajętych miejsc.

Na obiektach sportowych widownia będzie mogła zajmować do 50% miejsc (dotychczas 25%). Osoby zaszczepione nie wliczają się do limitu.

“Od 26 czerwca na limitowanie na m2 troszeczkę bardziej liberalne. Mieliśmy taki normatyw 1 os. na 15 m2, w tej chwili, od 26 czerwca, przechodzimy na 1 os. na 10 m2” – podkreślił Niedzielski.

Minister zapowiedział, że “jutro bądź najpóźniej w sobotę” zostanie przygotowane rozporządzenie, które będzie zawierało wszystkie zmiany dot. luzowania obostrzeń.

Od 26 czerwca hotele, gastronomia, kina oraz siłownie będą mogły funkcjonować z wyższymi limitami obłożenia – wynika z wypowiedzi premiera i komunikatu przedstawionego na stronie rządu. Od 13 czerwca dozwolona będzie także sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i napoi w kinach i na koncertach.

“Od 26 czerwca targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości – podnosimy limit do 1 osoby na 10 m kw. z 1 os. na 15 m kw. Również wydarzenia sportowe i koncerty (…) będą mogły się odbywać z większą liczbą widzów” – powiedział premier.

“W hotelach i obiektach wypoczynkowych (…) zwiększamy (od 26 VI – PAP) dopuszczalny limit miejsc zajętych do 75 proc. – do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 r. życia.” – dodał.

Z komunikatu na stronie rządu wynika, że wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień.

Zaznaczono, że do limitów obłożenia nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione, czyli osoby po 14 dniach od zakończenia procesu szczepienia.

Do 75 proc. podniesiono także limit obłożenia w kinach i teatrach, wesołych miasteczkach.Od 13 czerwca dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Od 26 czerwca podniesiono również limit uczestników do 1 os. na 10 m kw. w siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw. Dotychczasowy limit to 1 os. na 15 m kw.

Wznowiona zostanie działalność dyskotek z limitem do 150 osób.

“Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób” – napisano na stronie.

Fot. tvp.info
Źródło: stooq.pl

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź