miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wszystkie podstawy, które musisz znać poszukując ofert pracy w Krakowie

0 876

O pracę w Krakowie nie jest trudno. Tutejszy rynek jest chłonny i dobrze dba o swoich pracowników. Zobacz, które branże szukają pracowników i gdzie zarobisz najwięcej.

Oferty pracy Kraków – określ swoje możliwości i oczekiwania

Krakowski rynek pracy oferuje naprawdę dużo. W gąszczu ofert wręcz można się pogubić. Dlatego przy poszukiwaniu pracy warto zacząć od określenia swoich możliwości – wykształcenie, doświadczenie, dodatkowe atuty, ale również oczekiwań – wynagrodzenie, odległość miejsca pracy od domu, dodatkowe profity. Uczciwe postawienie sprawy względem siebie powinno znacznie ułatwić znalezienie pracy. Warto też zastanowić się, czy poszukiwana praca ma być stała, czy jedynie czasowa. W tym drugim wypadku warto rozważyć zatrudnienie na jedną z umów cywilno-prawnych.

Praca w Krakowie – jakie branże poszukują pracowników

Kraków to duże i choć stare, to ciągle prężnie rozwijające się miasto. Nie brak ofert pracy praktycznie we wszystkich branżach, jednak można wskazać te, w których łatwiej bądź trudniej o zatrudnienie.

Ze względu na duży ruch turystyczny w mieście nie brak restauracji, barów i pubów – w gastronomii znajdą zatrudnienie kelnerzy i kucharze, ofert jest całkiem sporo (Zobacz: https://www.aplikuj.pl/praca/krakow). Równie dużo jest ofert pracy w charakterze doradcy klienta bądź konsultanta zarówno w bankach, agencjach nieruchomości i instytucjach finansowych, jak i sklepach. Te ostatnie poszukują też sprzedawców.

Natomiast budowlańcy, jeśli chcą pracować w Krakowie, muszą się spieszyć. Ofert dla nich jest tu zdecydowanie mniej niż np. w Bolesławcu.

Praca w Krakowie – jakie branże są najlepiej opłacane

Tu nie będzie niespodzianki. W czasach rewolucji elektronicznej, w jakiej przyszło nam żyć, najlepiej zarabiają specjaliści tej właśnie branży. Dotyczy to szczególnie szeroko pojętych informatyków, a więc programistów i administratorów sieci, ale też i pracowników IT średniego szczebla.

Na kolejnych miejscach znajdują się pracownicy sektora bankowości i finansów, a tuż za nimi specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi.

Nie oznacza to oczywiście, że osoby poszukujące pracy w tych branżach od pierwszych dni będą zarabiały przysłowiowe kokosy, jednak mają realne szanse na szybką i dużą podwyżkę po okresie próbnym. Nie można też zapomnieć, że pracownicy debiutujący na rynku na ogół zaczynają z niższym uposażeniem.

Praca w Krakowie – ile można zarobić

Przeciętne wynagrodzenie w Krakowie wynosi 5100 brutto, co przy umowie o pracę daje około 3600 netto „na rękę”. To mniej więcej tyle, ile wynosi aktualnie średnia krajowa. Krakowskie zarobki można więc uznać za satysfakcjonujące.

Na zarobki powyżej średniej krajowej mogą liczyć specjaliści z branży IT i finansiści. Pensja na stanowiskach kierowniczych wynosi blisko 10 000 zł brutto, co daje około 7000 netto na rękę. Na większą pensję mogą liczyć pracownicy większych firm i mężczyźni. Zarabiają oni średnio o 1000 złotych brutto więcej niż kobiety. Warto tu zaznaczyć, że płaca kobiet jest niższa niż średnia krajowa, wynosi 4800 brutto, co daje około 3400 netto na rękę. Trzeba jednak pamiętać, że zależność ta dotyczy średnich wynagrodzeń w Krakowie, nie jest porównaniem zarobków na tych samych stanowiskach.

Przeczytaj także: Wysokie zarobki w Krakowie – zobacz jakiej pracy szukać

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź