miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wystawa jest potrzeba wszystkim. Świadczy o tym prawie 30-letnia tradycja

0 254

Rozmowa z Dominikiem Paskiem, p.o. Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach, organizatora wystawy AGROPROMOCJA 2019.

Panie Dyrektorze, niebawem, 7 września rozpoczniemy w Nawojowej 29. edycję Wystawy AGROPROMOCJA. Jak pokazują poprzednie lata, wystawa stała się ważnym wydarzeniem branży rolniczej, przyciągającym rzesze zwiedzających z całej Małopolski. Co według Pana decyduje o sukcesie tej imprezy?
Wystawa Agropromocja ma bardzo długą tradycję, w przyszłym roku będziemy obchodzić 30-lecie. Tak długi czas świadczy o tym, że taka wystawa rolnicza jest potrzebna zarówno wystawcom, jak i zwiedzającym, wszystkim mieszkańcom oraz firmom działającym w Małopolsce. Agropromocja na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych plenerowych imprez rolniczych na Sądecczyźnie. Równocześnie Agropromocja, mając tak długą tradycję, zmienia się wraz ze zmianami zachodzącymi w rolnictwie, nasza wystawa pokazuje nowe trendy, marki, nowinki technologiczne. Co roku odbywa się w tym samym miejscu, o tym samym czasie, z udziałem podobnych wystawców, co jest największym atutem Agropromocji.

AGROPROMOCJA to corocznie najważniejsze i największe przedsięwzięcie organizacyjne Ośrodka. Mając na uwadze rozmiar i charakter tego wydarzenia, jego organizacja wyłącznie przez MODR byłaby bardzo trudna. Jakie inne podmioty biorą udział w tworzeniu tej wystawy?
Wystawa, której patronują Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Wojewoda Małopolski, odbywa się w Nawojowej koło Nowego Sącza. Nie jest to miejsce przypadkowe. Przez wiele lat w Nawojowej mieściła się siedziba powiatowego oddziału Ośrodka, który organizuje całą wystawę pod względem logistycznym (obecnie zlokalizowanego w Nowym Sączu). Biura mieściły się w Pałacu Stadnickich, który na czas wystawy stawał się miejscem, gdzie organizowaliśmy konkursy kulinarne z udziałem gospodyń wiejskich oraz lokalizowaliśmy stoiska twórców ludowych. Po sąsiedzku, na potrzeby Agropromocji, korzystaliśmy i nadal korzystamy z terenów szkoły rolniczej w Nawojowej (obecnie jest to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych).

Korzystamy z terenów i pomocy Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu oraz Urzędu Gminy w Nawojowej. Ponadto wsparcia finansowego udziela nam Samorząd Województwa Małopolskiego.

Oferta uczestnictwa w Wystawie skierowana jest głównie do małopolskich rolników
i przedsiębiorców sfery agro-biznesu. Jakie realne korzyści z udziału w AGROPROMOCJI mogą mieć tegoroczni wystawcy?
 
Walory promocyjne naszej wystawy są nie do przecenienia. Firmy uczestniczące w Agropromocji w ciągu dwóch dni trwania wystawy, stosunkowo niedużym sumptem finansowym, mają możliwość pokazania się szerokiej grupie potencjalnych kontrahentów, zaprezentowania swojej oferty i produktów ok. 30-40 tysiącom zwiedzających, a także pojawienia się w mediach relacjonujących przebieg wystawy. Wielu wystawców przyjeżdża do Nawojowej każdego roku, ponieważ wiedzą, że tu znajdą klientów i nawiążą nowe kontakty handlowe. Traktujemy ich jak starych przyjaciół. Niemniej co roku obserwujemy rotację wśród wystawców – na miejsce tych, których brakuje, pojawiają się nowi. Gwarantuje to dobry wgląd w zmieniające się trendy w branży rolniczej.

 

Agropromocja to nie tylko wystawa rolnicza, ale także kiermasze, pokazy i mnóstwo imprez towarzyszących. Na jakie atrakcje mogą liczyć zwiedzający?
Tak, Agropromocja to nie tylko stricte branżowe wydarzenie o charakterze rolniczym, to również impreza o walorach rozrywkowych i rekreacyjnych. Do Nawojowej zapraszamy nie tylko rolników i przedsiębiorców gospodarujących na obszarach wiejskich, ale także całe rodzinny z dziećmi, które będą mogły skorzystać z przejażdżek konnych, dmuchanych ścianek wspinaczkowych, a przede wszystkim będą mieć niepowtarzalną okazję zobaczenia na żywo zwierząt gospodarskich, ptaków ozdobnych, szynszyli, jak również obejrzą z bliska różne maszyny rolnicze. Zwiedzających w każdym wieku na pewno zainteresują występy folklorystycznych zespołów muzycznych oraz tanecznych, które odbywają się na estradzie na placu przy szkole. Jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie i na pewno skorzysta z oferty naszej wystawy. A wreszcie, nikt nie wyjedzie z Nawojowej nie degustując doskonałych, małopolskich specjałów. Na naszych gości będą czekać zdrowe i smaczne potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, produkty owczarskie oraz regionalna żywność wyprodukowana na terenie Małopolski. Ponadto na terenie całej wystawy będzie można kupić produkty z gospodarstw i firm: pieczywo, wędliny, przetwory, nabiał, soki tłoczone, owoce, miody, a nawet nalewki. Będąc na naszej wystawie, warto też obejrzeć ofertę rękodzielników i szkółek roślin.

Na koniec dodam, że w pierwszym dniu wystawy, w sobotę, na scenie odbędą się rozstrzygnięcia wojewódzkich konkursów Agroliga, na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne, na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne, Estetyczna zagroda i Potraw Regionalnych. Natomiast w niedzielę największą atrakcją programu będzie finał IX Mistrzostw Polski w strzyżeniu owiec metodą tradycyjną oraz Pokaz Młodego Hodowcy Owiec, Kóz i Drobnego Inwentarza. Poznamy też najlepszych hodowców zwierząt pokazywanych podczas wystawy.

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia wystawy Agropromocja 2019 w Nawojowej w dniach 7-­8 września!

Dziękuję Panu za rozmowę
rozmawiała Katarzyna Gwiżdż

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź