miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Za 60 milionów Newag wyprodukuje cztery pociągi dla Włoskiego przwoźnika

0 222

Nowosądecki producent taboru kolejowego Newag SA dostarczy kolejne cztery elektryczne pociągi Impuls 2 dla włoskiego przewoźnika Ferrovie del Sud Est (FSE) z Bari. Wartość kontraktu wynosi 15,96 mln euro netto. Zamówienie jest kontynuacją kontraktu z 2015 r.

 

Czytaj również: Lux Med przejął NZOZ Remedium w Nowym Sączu

 

Jak poinformowała spółka, włoski przewoźnik zdecydował o skorzystaniu z prawa opcji zamówienia kolejnych czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT). Umowa wykonawcza w tej sprawie powinna zostać zawarta do 30 kwietnia tego roku. Określi ona szczegółowe warunki realizacji zamówienia, w tym przede wszystkim terminy wykonania poszczególnych pociągów.

Całość zamówienia powinna zostać zrealizowana w terminie 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy wykonawczej.

Obecne zamówienie jest kontynuacją umowy ramowej i wykonawczej zawartej z firmą FSE w grudniu 2015 r. Na mocy tego porozumienia Newag dostarczył zamawiającemu pięć trójczłonowych Impulsów 2 oraz – w ramach opcji – umożliwił zamówienie kolejnych do 10 pojazdów. W maju zeszłego roku podpisano umowę na sześć dodatkowych pociągów.

Produkowane przez Newag EZT Impuls to jedne z najnowocześniejszych tego typu pojazdów szynowych w Polsce. Są one pierwszymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi w Europie Zachodniej wyprodukowanymi przez polskiego producenta.

Prędkość eksploatacyjna Impulsów wynosi 160 km/h.
Wersja trójczłonowa dla włoskiego odbiorcy ma blisko 60 metrów długości. Jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych; przedziały pasażerskie i kabinę maszynisty wyposażono w klimatyzację, zastosowano system informacji pasażerskiej oraz system monitoringu GPS.

Kontrakt z przewoźnikiem obsługującym region Bari nie jest pierwszym zamówieniem Newagu z Włoch – spółka dostarczyła wąskotorowe, dwuczłonowe pociągi spalinowe typu Vulcano do obsługi szlaków wokół wulkanu Etna na Sycylii.

Opr. Rafał Kmak
źródło: PAP

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź