miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 czerwca

0 134

Świadczenie przysługuje rodzicom dzieci poniżej 8 lat lub dzieci starszych z orzeczoną niepełnosprawnością. Uprawnieni rodzice mogą z niego korzystać do 25 czerwca 2021 roku.

 

Czytaj również: UWAGA! Od jutra ruch wahadłowy przy budowie nowego mostu w ciągu DK 75

 

Rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego m.in., gdy placówka oświatowa nie zapewnia opieki z powodu COVID-19.

Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Te same zasady wypłaty
Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS www.zus.pl.

 

Fot. exco.pl
Źródło: ZUS Kraków

 

 

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź