miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądecczyzna: 34 kraksy na drodze w trzy dni!

0 579

Zima, która zawitała do naszego regionu, spowodowała wzrost liczby wypadków i kolizji drogowych, w których ucierpiało dziewięć osób, ale nikt nie zginał. W związku z ciężkimi warunkami na drodze Policja apeluje o szczególną ostrożność podczas jazdy, zwłaszcza w rejonie przejścia dla pieszych. Funkcjonariusze apelują także do pieszych o zachowanie ostrożności i rozwagi.

 

Czytaj również: 33-latka wiozła czwórkę dzieci. Była nietrzeźwa

 

Jak podaje nowosądecka Policja tylko w miniony weekend od piątku 2 lutego do niedzieli 4 lutego na terenie miasta i powiatu doszło łącznie do 34 zdarzeń drogowych: 5 wypadków, w których 9 osób zostało rannych i 29 kolizji. Sądeccy policjanci apelują, by w takich warunkach atmosferycznych wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozwagę i ostrożność, tak, by każdy bezpiecznie mógł dotrzeć do celu swojej, choćby podróży.

Na tę chwilę pogoda nie jest sprzymierzeńcem kierowców, dlatego powinni oni zdawać sobie sprawę, że bardzo łatwo w takich warunkach stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj. W związku z tym szczególnie w rejonach przejść dla pieszych kierowca powinien zwolnić, by zdążyć, wyhamować i uniknąć potrącenia. W takich warunkach każdy kierowca powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem, jak również na tych, którzy bez elementu odblaskowego, w ciemnej odzieży, są dla kierowcy niemal niewidoczni – informuje asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Sądeccy policjanci kierują swój apel także do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze.Muszą oni zdawać sobie sprawę, że by uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona. Nie powinno się również wbiegać na jezdnię, w tym również na przejście dla pieszych. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć, upewniając się, że na drodze nie pojawi się żaden pojazd, a zwykłe przejście przez jezdnię nie zakończy się poważnymi obrażeniami czy nawet śmiercią. Dla swojego bezpieczeństwa, a nawet ochrony swojego życia, każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Kamizelki, latarki, parasolki, czy odblaski na rękę, sprawią, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. To może zagwarantować, że kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia – dodaje oficer prasowy.

Opr. MK
Źródło: KMP w Nowym Sączu
Fot.: Policja Warmińsko Mazurska (zdj. ilustracyjne)

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź