miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Mieli cofnięte uprawnienia, ale i tak wsiedli za kierownicę. Mogą dostać 2 lata

0 783

Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych w ubiegłych dniach przez policjantów. W trakcie kontroli okazało się, że mają oni cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów, a pomimo to kierowali samochodami. Kierowcom grożą teraz nawet dwa lata więzienia.

 

W minioną środę (17 stycznia) i miniony wtorek (16 stycznia) gorliccy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu gorlickiego. Pierwszego we wtorek w Ropicy Górnej. – Mieszkaniec Małastowa kierował samochodem marki Kia, pomimo cofnięcia uprawnień na mocy decyzji administracyjnej. Identyczna sytuacja miała miejsce 17 stycznia na ulicy Sienkiewicza w Gorlicach, gdzie mieszkaniec Siar, pomimo cofnięcia mu uprawnień, kierował samochodem marki Fiat informuje rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach i dodaje, że obaj kierujący byli trzeźwi.

Jak wyjaśnia dalej Policja, mężczyźni dopuścili się przestępstwa z art. 180a Kodeksu Karnego, za co grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Podobna sytuacja miała miejsce w Nowym Sączu: Zgłosił się na komendę. Przyjechał samochodem, ale nie miał prawa jazdy

Należy jednak zaznaczyć, że od 18 maja 2015 roku, osoby, którym stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte, a mimo to kierują pojazdem, odpowiadają za przestępstwo określone w art. 180a kodeksu karnego. Za tego rodzaju czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 i niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Natomiast zgodnie z art. 103 Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami, starosta może wydać decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w sześciu przypadkach.

Opr. MK
Źródło: KP Policji w Gorlicach
Fot.: Policja.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź