miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Cyklista wezwał Policję – sam został ukarany mandatem!

1 1 928

Kilka dni temu na skrzyżowaniu ulic Tarnowskiej i Głowackiego doszło do niebezpiecznie wyglądającego wypadku, w którym uczestniczyli: rowerzysta oraz samochód osobowy. – W Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu zostało przyjęte zgłoszenie od poszkodowanego rowerzysty dotyczące zdarzenia, do którego doszło 8 kwietnia 2019 roku w rejonie skrzyżowania ulicy Tarnowskiej i Głowackiego w Nowym Sączu – informuje Aneta Izworska z biura prasowego KMP w Nowym Sączu.

Czytaj również: Chciał wyłudzić ponad 10 tys. zł „na funkcjonariusza CBŚP”

O całej sytuacji informowaliśmy wcześniej na łamach naszego serwisu (Wypadek z udziałem rowerzysty. Kto zawinił? – czytaj KLIK). W artykule oraz na naszym profilu Facebook pojawiło się mnóstwo komentarzy. Jedni winą obarczali rowerzystę, który pomimo podwójnej ciągłej oraz skrzyżowania rozpoczął manewr wyprzedzania. Inni jako winowajcę wskazywali kierowcę samochodu osobowego.

 

 

– Rowerzysta wyprzedzał na skrzyżowaniu, ale kierowca samochodu też nie jest bez winy. Nie widział roweru?  czytamy w jednym wpisie na miastoNS.pl pana Janusza. I to własnie ten wpis okazał się najbliższy prawdzie. Ukarani zostali obydwoje kierujący.

– Z przeprowadzonych przez policjantów czynności wynika, że sprawcą zdarzenia jest kierujący samochodem osobowym marki Renault, który na skrzyżowaniu nie zastosował się do znaku A-7, tj. ustąp pierwszeństwa i wymusił na rowerzyście pierwszeństwo przejazdu w efekcie doprowadzając do zderzenia z jednośladem – wyjaśnia Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu. – Z kolei kierujący rowerem popełnił wykroczenie z art. 97 Kodeksu wykroczeń w związku z art. 24 ust. 7 pkt 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym tj. wyprzedzał pojazdu na skrzyżowaniu. Dodatkowo, w myśl zapisów art. 24. ust. 12 Ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy, ale tylko z ich prawej strony, jednakże zabrania się wyprzedzania pojazdów na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych – uzupełnia funkcjonariuszka Policji.

 

W przedmiotowej sprawie czynności wyjaśniające prowadzi Referat Wykroczeń i Postępowań Administracyjnych Wydziału Prewencji tutejszej komendy.

Rafał Kmak
fot. Mariusz Blaszkiewicz | FB | youtube.com | PolskieDrogi | Radio Zet

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. pedalot pisze

    Rowerzyści mogą wyprzedzać wszystkich z lewej oraz nierowerzystów z prawej. Co do skrzyżowania i przejść to tylko zabronione na tych gdzie ruch nie jest kierowany.

Zostaw odpowiedź