miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ekipa z Nowego Sącza nie odpuszcza! Polscy strażacy uratowali 10 osobę

0 1 127

Polscy strażacy, którzy od wtorku prowadzą działania ratowniczo-poszukiwawcze w tureckim mieście Besni, uratowali kolejną osobę – wynika z informacji komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Uratowana młoda kobieta jest dziesiątą uratowaną osobą przez polskich strażaków. Do działań ratowniczych w Turcji  w ramach ciężkiej grupy poszukiwawczo – ratowniczej wyleciało 21 strażaków i 3 psy o specjalizacji gruzowiskowej z małopolski. 16 strażaków z nich jest pracownikami KM PSP Nowy Sącz, w tym trzech przewodników jest z psami.

Czytaj również: Dzisiaj przyciśnie mróz, nawet do -18ºC [Ostrzeżenie meteorologiczne]

“Mamy 10. uratowaną osobę – młoda kobieta. Działamy dalej… Brawo” – napisał w środę na Twitterze komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Wcześniej, po godz. 7 dowódca grupy HUSAR Poland w Turcji bryg. Grzegorz Borowiec poinformował, że strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobowa rodzinę.

“Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby” – powiedział PAP Borowiec.

Polska grupa poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła pracę we wtorek po południu. Po godz. 15 komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszą osobę.

Polska grupa HUSAR Poland w Turcji wylądowała w nocy z poniedziałku na wtorek. Tworzy ją 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów. Z grupą pojechało pięciu członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (anestezjolog, pielęgniarz i trzech ratowników medycznych).

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera wstrząsnęło w poniedziałek wczesnym rankiem obszarem na pograniczu Turcji i Syrii. Kolejne wstrząsy o sile 7,5 stopnia wystąpiły ponownie na tym samym obszarze w południe.

Strażacy z SGPR “Nowy Sącz” wchodzący w skład polskiej ciężkiej grupy poszukiwawczo – ratowniczej działają aktualnie w Turcji w okolicach miejscowości Besni

Źródło: PAP
Fot.: PAP | PSP Nowy Sącz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź