miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Gmina Nawojowa: Pożar sadzy w przewodzie kominowym [ZDJĘCIA]

0 609

26 grudnia około godziny 11:48 doszło do pożaru sadzy kominowej na prywatnej posesji w miejscowości Homrzyska, w gminie Nawojowa. Do działań gaśniczych zadysponowano jednostki z JRG nr 2 w Nowym Sączu, JRG w Krynicy Zdroju, OSP Biegonice oraz OSP Łabowa.

 

Czytaj również: Jedna osoba zginęła w zderzeniu osobówki z ciężarówką! [ZDJĘCIA]

 

Dojazd do miejsca zdarzenia z racji jego lokalizacji oraz panujących warunków atmosferycznych był utrudniony, więc strażacy zmuszeni byli założyć łańcuchy na koła samochodów.

– Po dotarciu do miejsca pożaru ustalono, że doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym. Piec CO został wygaszony przez właściciela przed przybyciem zastępu straży pożarnej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,  podaniu jednego prąd proszku gaśniczego przez drzwiczki rewizyjne do przewodu kominowego z poziomu kotłowni, a następnie wprowadzono do niego kulę kominiarską. Ustalono, że równolegle poprowadzony jest drugi przewód kominowy, do którego podłączone są dodatkowo dwa źródła ciepła, które na polecenie strażaków zostały wygaszone. Obydwa przewody kominowe były zaczopowane. Przystąpiono do przebicia się przez zalegającą sadzę za pomocą metalowego pręta. W tym samym czasie sprawdzono ściany kominowe na całej długości za pomocą kamery termowizyjnej oraz sprawdzono wszystkie pomieszczenia urządzeniami pomiarowymi w których otwarto okna w celu przewietrzenia. Po przebiciu się przez zalegającą sadzę ponownie wprowadzono kulę kominiarską do obydwu przewodów kominowych w celu obicia ich z materiału palnego, który był wybierany na bieżąco i wynoszony na zewnątrz budynku. Po zakończonych działaniach ponownie sprawdzono ściany kominowe kamerą termowizyjną. Urządzenia pomiarowe nie wykazały stężenia CO w pomieszczeniach – poinformował Marian Marszałek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Działania gaśnicze trwały ponad dwie godziny. Pożary sadzy w przewodach kominowych to prawdziwa zmora strażaków w obecnym sezonie grzewczym, w związku z czym apelują oni o większą ostrożność przy ich użytkowaniu i regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych.

 

 

Opr.: Marcin Cięciwa

Źródło i Fot.: KM PSP NS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź