miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Krasne Potockie: drób z ptasią grypą! Zutylizowano blisko 19 tysięcy kur

0 2 343

W jednym z gospodarstw w Krasnem Potockiem (gmina Chełmiec) wykryto chorobę ptasiej grypy. Blisko 19 tysięcy kur zostało wywiezionych do utylizacji. Szczep ptasiej grypy trafił na Sądecczyznę  z województwa podkarpackiego wraz z transportem drobiu. Obecnie na terenie Powiatu Nowosądeckiego nie stwierdzono innych ognisk tej choroby.

 

Czytaj również: Wyłączą prąd! Nawet na 8 godzin [Harmonogram prac]

W niedzielę, 28 marca o godzinie 6.14 zastępy z OSP Krasne Potockie oraz JRG nr 1 w Nowym Sączu zadysponowane zostały do działań w miejscowości Krasne Potockie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że w którym zdechła część drobiu. Na miejscu byli obecni: przedstawiciele Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego w Nowym Sączu, Jednostka Ratownictwa Chemicznego Grupy Azoty oddział Tarnów, firma z Krynicy Zdroju zajmująca się dezynfekcją pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z strefy, dekontaminacją ubrań i sprzętu używanego na miejscu, zastęp OSP Krasne Potockie oraz pojazd firmy zajmującej się przewozem padliny – informuje PSP Nowy Sącz.

Teren ogniska chorobowego wyznaczony został ogrodzeniem wokół kurników. Działania realizowane przez zastęp OSP Krasne Potockie przed przybyciem zastępu PSP polegały na rozłożeniu mat dezynfekcyjnych w trzech miejscach. Pierwsze przy wyjeździe z terenu ogniska chorobowego, drugi zlokalizowany w odległości około 20 m a trzeci zlokalizowany przy wyjeździe na drogę gminną.

Działania zastępu OSP polegały na rozebraniu części ściany celem uzyskania dostępu dla ładowarki kołowej. Działania Jednostki Ratownictwa Chemicznego Grupy Azoty oddział Tarnów polegały na zagazowaniu pozostałego ptactwa i załadowaniu na pojazd do przewozu padniętych zwierząt. Jednocześnie w trakcie działań pracownicy firmy dezynfekującej dezynfekowali pojazdy wjeżdżające i wyjeżdzające ze strefy. Na miejsce przybył patrol policji w celu pilotowania pojazdu wiozącego padnięte zwierzęta. Działania strażaków trwały cztery godziny.

źródło i fot.: Starostwo Powiatowe w Nowym Sącz, PSP Nowy Sącz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź